لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

محمدرضا خاتمی در حکم بدوی به «دوسال حبس» محکوم شد


حکم بدوی دادگاه محمدرضا خاتمی دبیرکل پیشین حزب مشارکت ابلاغ شد که براساس آن آقای خاتمی به دو سال زندان محکوم شده است.

خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۵ تیرماه نوشت که این حکم از سوی شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت صادر و ظهر امروز از طریق سامانه ثنا ابلاغ شده است.

خبرگزاری فارس امروز گزارش داد که «خاتمی در دادگاه بدوی به تحمل دو سال حبس تعزیری به جرم نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی محکوم شده است.»

اما محمدرضا خاتمی به ایرنا گفته بود که «تاکنون حکمی به من و وکلای پرونده ابلاغ نشده است.» در نهایت قوه قضائیه ابلاغ این حکم را تایید کرد.

پرونده محمدرضا خاتمی در رابطه با مصاحبه او بود که گفته بود در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، در ستاد انتخابات وزارت کشور «تقلب» رخ داد و «هشت‌میلیون» رای به صندوق‌ها اضافه شد.

در جریان انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ اعلام شد که محمود احمدی‌‌نژاد به پیروزی رسیده است، اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی - دو تن از نامزدهای آن انتخابات - اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده و نتایج آن را قبول ندارند که پیامد این موضوع، اعتراض‌های خیابانی در ایران بود. در جریان این اعتراض‌ها ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پس از پایان آن انتخابات و در میانه اعتراض‌ها، در حالی که هنوز شورای نگهبان انتخابات را تایید نکرده بود، امکان هرگونه تقلب را رد و انتخابات را سالم توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG