لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

عفو بین الملل خواستار تحقیق درباره مرگ یک شهروند عرب زندانی در اهواز شد


بنیامین البوغبیش، زندانی عرب اهوازی جان باخته
بنیامین البوغبیش، زندانی عرب اهوازی جان باخته

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا به سرعت تحقیقات مؤثر و بی‌طرفانه‌ای در مورد مرگ یک زندانی ۲۸ ساله به نام «بنیامین البوغبیش»، که در بازداشتگاهی در اهواز در گذشته است، انجام دهند.

خبر مرگ این شهروند عرب ایران در تاریخ ۵ تیر از سوی یک مقام امنیتی به خانواده‌اش اعلام شده است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید: درگذشت بنیامین البوغبیش که به فاصله یک ماه از زمان بازداشت او صورت گرفته، «نگرانی‌های جدی در خصوص نحوه‌ی برخورد با او، شرایط بازداشت و احتمال شکنجه شدنش برانگیخته است.»

بر اساس اطلاعات موجود، مقامات مربوط تا این لحظه جنازه بنیامین البوغبیش را به خانواده‌اش تحویل نداده‌اند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، مقام‌ها و مسئولان ایرانی سابقه‌ هولناکی در شکنجه‌ بازداشت‌شدگان و اعمال دیگر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی، اغلب به منظور گرفتن اعترافات اجباری، دارند.

مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید: «قصور مقامات دولتی و قضایی در انجام تحقیقات در مورد مرگ‌های مشکوک در بازداشتگاه‌ها به معنی نقض حق حیات است. هرکسی که در مورد مرگ این زندانی مقصر شناخته شود باید، از طریق محاکمه‌ منصفانه و بدون توسل به حکم اعدام، مورد مجازات قرار گیرد.»

بنیامین البوغبیش، شهروند عرب اهوازی در تاریخ ۵ خرداد ۹۸ به همراه برادرش محمدعلی آلبوغبیش برای سومین بار در دو سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

بنا بر این گزارش در زمان بازداشت آقای البوغبیش، تعدادی از خانواده و دوستان او نیز از سوی ماموران بازداشت شدند که بعضی از آنها کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

بر اساس آخرین تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل، از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون دستکم ۱۱ مورد مرگ‌ مشکوک بازداشت‌شدگان در ایران اتفاق افتاده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG