لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

برخورد با «بدحجابی» به فرودگاه‌ها رسید| احتمال جلوگیری از سفر «بدحجابان» از سوی پلیس


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

برخورد با مخالفان حجاب اجباری نه تنها در معابر و خیابان‌های ایران تشدید شده بلکه پلیس از برخورد با «کشف حجاب» در فرودگاه‌های ایران خبر داده است.

حسن مهری فرمانده پلیس فرودگاه‌های ایران روز دوشنبه ۱۰ تیرماه با اعلام این خبر به ایسنا گفت مأموران اگر مواردی را مشاهده کنند که پوشش افراد «مروج مدل‌های غربی» است، حتما با آن برخورد خواهند کرد.

به گفته این فرمانده پلیس در برخورد با آنچه «کشف حجاب» نامیده شده، ممکن است از سفر این افراد جلوگیری شود. برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل و تحویل مقامات قضائی خواهد شد.

اگر چه برخورد ماموران در فرودگاه با مخالفان حجاب بی سابقه نیست. بنابر گزارش خبرگزاری فارس، پلیس در سال ۸۷ نیز اعلام کرده بود که از سفر ۱۲۸ نفر به دلیل «بدحجابی» جلوگیری کرده است.

اما از چند ماه گذشته تا کنون نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برخورد با مخالفان حجاب اجباری را تشدید کرده‌اند. برخوردهایی که در مواردی با خشونت همراه بوده و انتقادات بسیاری را در پی داشته است.

همچنین ماموران با خودروهایی برخورد می کنند که سرنشین به گفته آن‌ها بدحجاب یا بی حجاب داشته‌ باشد. از سوی دیگر خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که برخی نیروها از جمله نیروی بسیج از مردم خواسته اند تا از طریق پیامک افراد «بدحجاب و بی حجاب‌» را معرفی کنند تا با آن ها برخورد شود.

حجاب اجباری در سال‌های اخیر مورد انتقاد علنی مخالفان حجاب در ایران قرار گرفته است . دختران انقلاب با حرکتی نمادین از دی ۹۶ با سر چوب کردن شال‌های خود به حجاب اجباری اعتراض کردند.

در اردیبهشت ماه سال جاری، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG