لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

در اعتراض به عدم تفکیک دراویش زن با سایر زندانیان| تنها درویش زن زندانی در اوین: من را هم به زندان قرچک ببرید


نازیلا نوری، پزشک و درویش زندانی در اوین
نازیلا نوری، پزشک و درویش زندانی در اوین

نازیلا نوری پزشک و از دراویش زندانی در ایران در نامه ای اعتراضی خواستار انتقال خود از اوین به زندان قرچک شد.

نازیلا نوری از دراویش محبوس در زندان اوین در اعتراض به عدم تفکیک زنان درویش با سایر زندانیان جرایم عمومی در زندان قرچک، در نامه ای به قاضی ناظر بر زندانیان سیاسی، خواستار انتقال خود به زندان قرچک شد.

پیش از این دراویش مرد زندانی در فشافویه نیز با تحصن خواستار جداسازی زندانیان عادی و دراویش بودند.

خانم نوری که پزشک متخصص زنان است، در اول اسفند ۹۶ در جریان حادثه گلستان هفتم در پاسداران دستگیر و به اتهام اجتماع علیه امنیت کشور به یک سال حبس محکوم شد و شهریور سال گذشته با قرار کفالت از سوی دادگاه تجدیدنظر آزاد شده بود اما بار دیگر حدودچهل روز پیش به دستور دادسرای امنیت جهت تحمل ادامه حبس یکساله‌اش روانه زندان اوین شد.

از جمله زنان دراویش زندانی در زندان قرچک، سپیده مرادی، الهام احمدی، شکوفه یداللهی، سیما و شیما انتصاری از زمان بازداشت تاکنون در بند جرایم پرخطر و مواد مخدر، بدون رعایت قانون تفکیک جرایم، به سر می‌برند. این دراویش زندانی پیشتر در زندان مورد حمله قرار گرفته‌اند.

همچنین وضعیت ناگوار زندانیان در زندان زنان قرچک (ندامتگاه شهر ری) هم در گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

وضعیت نامناسب زندان تنها مربوط به زندان قرچک نیست. چندی پیش نیز «علی‌رضا شیرمحمدعلی»، زندانی سیاسی در زندان فشافویه به گفته وکیلش با ۳۰ ضربه چاقو به قتل رسید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG