لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۶

ریچارد رتکلیف همزمان با همسرش در زندان بعد از ۱۵ روز اعتصاب غذایش را شکست


ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذایش مقابل سفارت ایران پایان داد.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی روز شنبه ۸ تیرماه پس از ۱۵ روز اعتصاب غذا همزمان با خانم زاغری در زندان اعتصاب غذای خودش را شکست .

آقای رتکلیف روز یکشنبه ۲۶ خرداد با اعلام آغاز اعتصاب غذای خود همزمان با جشن تولد دخترش گفته بود که برای نتیجه گرفتن تلاش هایشان در جهت آزادی نازنین زاغری پس از سه سال زندان و بازگشت او و دخترشان به بریتانیا تا جایی که بتواند اعتصاب غذای خود را ادامه می دهد.

این اعتصاب غذا بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت اما در مقابل سفارت ایران با یک دیوارکشی فلزی اقدام به جداسازی ورودی سفارت از جایی شد که رتکلیف اعتصاب کرده بود. هر چند این اقدام جمهوری اسلامی هم نتوانست از توجه به این اعتصاب کم کند و مردم لندن با چسباندن کاغذ و عکس هایی بر روی این مانع فلزی از رتکلیف حمایت کردند.

نازنین زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در حالی که به همراه دختر دو ساله‌اش پس از دیدار با خانواده در ایران قصد بازگشت به لندن را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت و سپس به اتهام‌های امنیتی به پنج سال زندان محکوم شد.

سپاه پاسداران ایران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه‌های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

اخیرا نیز مقامات قضایی ایران از «پرونده باز» دیگری برای خانم زاغری سخن گفته‌اند که به گفته آن‌ها بعد از «تعیین و تکلیف پرونده قبلی» رسیدگی خواهد شد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG