لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

شورای نگهبان با لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی به دلایل «امنیتی» موافقت نکرد


پس از تصویب کلیات لایحه تابعیت به فرزندان زنان ایرانی،‌ شورای نگهبان به دلیل «مسائل امنیتی» با تصویب قطعی آن موافقت نکرد تا سرانجام این لایحه بار دیگر در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۲۵ خرداد گفت که این لایحه با قانون فعلی «تفاوت چندانی» ندارد و فقهای شورای نگهبان معتقد بودند در ماده اول این لایحه «مسائل امنیتی» حذف شده است.

با این حال یک عضو فراکسیون زنان مجلس به ایسنا گفت که این لایحه از سوی شورای نگهبان رد نشده و قرار است، ایردات این شورا به لایحه روز یکشنبه در کمیسیون قضائی مجلس بررسی شود.

پیش از این مجلس جزئیات لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی به تصویب رساند، اما در یک بند نمایندگان تصویب کردند که اگر مادری برای فرزندش تقاضای تابعیت نداده باشد، فرزند مورد نظر بعد از درخواست و در صورت نداشتن «مشکل امنیتی» به تشخیص «وزارت اطلاعات» می تواند تابعیت ایران را بگیرد.

بر اساس قانون مدنی ایران مصوب سال ۱۳۱۳، تابعیت ایرانی تنها به افرادی که پدر ایرانی دارند منتقل می شود و این موضوع باعث شده است تا فرزندانی که از مادر ایرانی در خارج کشور به دنیا آمده اند، برای ورود به ایران ناچار به دریافت ویزا باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG