لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

کاربران فضای مجازی از گفته نماینده اصفهان به قربانی اسیدپاشی انتقاد کردند: شرم‌آور و طلبکارانه بود


آنچه از سوی کاربران فضای مجازی «ادبیات توهین آمیز» یک نماینده مجلس مقابل مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی نامیده شد، واکنش‌های انتقادی بسیاری را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

جمعی از قربانیان اسیدپاشی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت همزمان با بررسی لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس حضور یافتند اما بیش از آن که جزئیات بررسی این لایحه خبرساز شود،‌ ادبیات عجیب و توهین آمیز «زهرا سعیدی»، نماینده مردم مبارکه به مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی،‌ جنجال برانگیز شد.

خبرگزاری ایسنا در این باره نوشت که این نماینده مجلس خطاب به «مرضیه ابراهیمی» که نیمی از صورت خود در جریان اسیدپاشی های اصفهان دچار جراحات شدید شده (به مزاح)گفت: «شما از دست مجرم قِسِر در رفته ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد.»

مرضیه ابراهیمی هم خطاب به این نماینده گفت که «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته ای!»

حرف‌های عجیب این نماینده مجلس به سرعت با واکنش کاربران در شبکه های اجتماعی روبرو شد.

پوریا عالمی، طنز نویس با یادآوری توهین نماینده مجلس سراوان مقابل یک کارمند گمرک، به نگاه بالا به پایین نمایندگان به مردم انتقاد کرده است.

یک روزنامه نگار هم به دیگر قربانی اسیدپاشی اشاره کرده که به تعبیر نماینده مجلس«قسر» در رفته و فقط دست‌هایش سوخته بود.

سهند ایرانمهر روزنامه نگار نیز با تعریف واژگانی کلمه «قسر» ادبیات این نماینده مجلس را در قبال مرضیه ابراهیمی «شرم‌آور» و «طلبکارانه» توصیف کرده است.

میلاد علوی روزنامه نگار دیگری است که از توهین این نماینده نوشته و گفته است که او به جای عذرخواهی حرف‌هایش را تکذیب کرده است.

لحن توهین آمیز زهرا سعیدی که از قضا نماینده شهر محل سکونت مرضیه ابراهیمی به شمار می‌آید در شرایطی است که با گذشت بیش از ۴ سال از اسیدپاشی بر روی دختران هنوز مجرمی شناسایی و یا بازداشت نشده است و حمایتی از سوی مسئولان در روند درمانی این قربانیان یا حتی «دختران شین‌آباد» صورت نگرفته است.

حالا این نمایندگان لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی را در مجلس مطرح کرده‌اند و راهکاری که از آن سخن به میان می‌آورند، «اعدام» است. مجازاتی که حتی مورد قبول قربانیان اسیدپاشی هم نیست و آن‌ها می گویند موافق اعدام نیستند بلکه می خواهند که «چرخه خشونت» متوقف شود.

پیشتر ادبیات طلبکارانه مقامات و نمایندگان مجلس مقابل مردم جنجال آفرین شده بود از جمله محمود حجتی وزیر کشاورزی جمهوری اسلامی که در پی گرانی قیمت مرغ و گوشت در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود« با این شرایطی که داریم اول باید خدا را شکر کنیم که (مرغ و گوشت) هست.»

ماجرای برخورد نامناسب هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی مقابل انتقاد یک شهروند که گفته بود «شما اول حرف زدن یاد بگیر. خلایق هر چه لایق.» از جمله این نمونه هاست.

نماینده هتاک سراوان نیز که به یک کارمند گمرک توهین کرده بود، در جلسه غیرعلنی به جای عذرخواهی همکاران خود را تهدید کرد که «اگه من کوتاه بیام فردا نوبت شماست.»


ماجرای اسیدپاشی بخصوص در شهر اصفهان به سال ۱۳۹۳ باز می گردد. دست کم بر روی چهارزن و دختر جوان اسید ریخته شد. برخی گزارش های غیررسمی از آمار ۱۵ قربانی نیز نوشتند.

برخی این اسیدپاشی ها را به تندروها و حزب اللهی های اصفهان نسبت دادند بخصوص که یوسف طباطبایی امام جمعه وقت اصفهان کمی پیش از اسیدپاشی‌ها گفته بود مسئلهٔ حجاب دیگر از حد تذکر گذشته‌است و، برای مقابله با بدحجابی، باید چوب تر را بالا برد و از نیروی قهریه استفاده کرد. همان زمان برخی شاهدان عینی گفتند به موبایل‌های شهروندان اصفهانی، پیامکی با مضمون «روی صورت بدحجابان اسید پاشیده می‌شود»، ارسال شده بود.

به رغم چهارسال پیگیری، اما مقامات قضایی هیچ کس را به عنوان مظنون بازداشت نکردند و حتی حیدر مصلحی، وزیر پیشین اطلاعات ایران در دولت احمدی نژاد مدعی شد که عوامل بیگانه در اسیدپاشی‌ها نقش داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG