لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

جزئیاتی از برخورد قضایی با عضو شورای بریتانیا؛ اطلاعات از «ارس امیری» انتظار جاسوسی داشت


پس از آن که روزنامه گاردین اعلام کرد دختری که به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است «ارس امیری» است، محسن عمرانی پسرخاله او گفته است که وزارت اطلاعات اصرار به همکاری اطلاعاتی و استفاده از ارس به عنوان نفر وزارت اطلاعات در «شورای فرهنگی بریتانیا» (بریتیش کانسل) داشته‌اند.

محسن عمرانی در توئیت‌های خود با اشاره به سابقه فعالیت «شورای فرهنگی بریتانیا» در ایران و فعالیت رسمی آن تا سال ۸۷ اعلام کرده است که ارس امیری سال ۹۰ از طریق آگهی استخدام و با توجه به رشته تحصیلی‌اش که مدیریت هنری است در دفتر لندن شورای فرهنگی بریتانیا استخدام شد و فعالیت او تا سال ۹۵ نیز ادامه داشته و در حال حاضر چند ماهی است که این دفتر به طور کل در لندن نیز تعطیل شده است.

او گفته است که «تمام فعالیت‌های ارس در انگلیس با مجوز وزارت ارشاد بوده» است.

در ادامه این توئیت‌ها محسن عمرانی به موضوع بازداشت ارس امیری اشاره کرده و گفته است که اتهام ارس در ابتدا «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» بوده که بعد از آن به «عضویت در گروه غیرقانونی موضوع ماده ۴۹۹» تبدیل شده و پس از آن «سخنگوی قوه‌قضاییه به صورت فی‌البداهه جرم ارس رو [را] جاسوسی» اعلام کرده است.

این عضو خانواده ارس امیری گفته است که «قبل از اینکه رای دادگاه به وکیل ارس ابلاغ شود موضوع از طرف سخنگو قوه قضاییه اطلاع رسانی شده و خانواده این خبر غیرمنتظره را از رسانه‌ها شنیده‌اند.»

آقای عمرانی در ادامه به روند بازجویی‌های وزارت اطلاعات نیز اشاره کرده و گفته است که «مثل تمام پرونده های امنیتی و پرونده سازی های مشابه در این پرونده هم با بهانه های خلاف قانون و با تهدید و ارعاب بازجوهای وزارت اطلاعات، جلسات بازجویی رو [را] ضبط ویدئویی کردن [کردند] تا به عنوان سند پخش کنند.»

محسن عمرانی در این توئیت‌ها به ماجرای درخواست وزارت اطلاعات از ارس برای جاسوسی نیز نوشته و گفته است: «ولی از همه بی‌شرمانه‌تر درخواست وزارت اطلاعات از ارس برای جاسوسی براشون بوده! از اول دستگیری ارس، کارشناسای [کارشناسان] وزارت اطلاعات، اصرار به همکاری اطلاعاتی و استفاده از ارس به عنوان نفر وزارت اطلاعات در بریتیش کانسیل بودند که با مخالفت صریح ارس مواجه شدند.»

آقای عمرانی گفته است که این عدم همکاری ارس به دفعات وسیله ای برای تهدید او به صدور حکم سنگین از سوی بازجوها بوده که در نهایت این تهدید را با زندانی کردن مجدد ارس از شهریور سال گذشته و صدور حکم سنگین ۱۰ سال زندان عملی کردند.

اما یکی دیگر از موضوعاتی که محسن عمرانی در این توئیت‌ها به آن پرداخته ادعای سخنگوی قوه قضائیه درباره استفاده از اسم مستعار توسط خانم امیری در زمان سفر بود که عمرانی آن را «کذب محض» عنوان کرده و گفته است «تمام رفت و آمد ارس در طول این سال‌ها برای سرکشی خانوادگی و با پاسپورت رسمی ایران و با نام ارس امیری بوده است.»

او در عین حال نوشته است در پرونده گفته شده ارس از اسم مستعار استفاده کرده که اشاره به استفاده ارس از فامیل مادرش در مکاتبات بریتیش کانسیل بوده است. او در تمام مکاتبات و مراوداتی که گاهی با هنرمندان داخل کشور داشته، همیشه از فامیل اصلی خودش در کنار فامیل مادرش (خاتمی) استفاده کرده و هیچ امر پوشیده و مخفی نبوده است.

طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

تحلیلگران غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق، و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG