لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

جزئیاتی از وضعیت بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر؛ ندا ناجی و عاطفه رنگريز تحت بازجويی شديد هستند


 ندا ناجی (چپ)، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری
ندا ناجی (چپ)، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری

پس از گذشت دوهفته از بازداشت تجمع کنندگان در روز جهانی کارگر، سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی جزئیات بیشتری از وضعیت بازداشت شدگان این روز نوشت.

سندیکای شرکت واحد در کانال تلگرامی خود از «حسن سعيدی عضو سنديكای شركت واحد، عاطفه رنگريز جامعه شناس، ندا ناجی فعال اجتماعی، مرضيه اميری روزنامه نگار، ناهيدخداجو و نسرين جوادی، فرهاد شیخی و کیوان صمیمی» به عنوان افراد بازدشت شده نام برده است.

این سندیکا گزارش داده که «حدود يك هفته از محل نگهداری مرضيه اميری اطلاعی در دست نبود، ندا ناجی و عاطفه رنگريز حق تماس تلفنی نداشته اند و تحت بازجويی شديد قرار دارند، و نسرين جوادی و ناهيد خداجو با وثيقه های سنگين مواجه شدند.»

بنابر این گزارش فرهاد شيخی كارگر جوان و كيوان صميمی روزنامه نگار نیز با قرار بازداشت موقت مواجه شده اند و همچنان در بازداشت هستند.

پیشتر گزارش هایی از بلاتکلیفی بازدشت شدگان روز جهانی کارگر منتشر شده بود. به طوری چندین نفر از این بازداشت شدگان،‌کماکان در زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ (فشافویه) در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

تجمعات روز جهانی کارگر در ایران به خشونت کشیده شد و ده‌ها نفر در این تجمعات از بازدشت شدند. پس از این بازداشت‌ها، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه ایالات متحده در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

پیشتر سازمان عفو بین الملل در روز جهانی کارگر با انتشار یک بیانیه از مقام های جمهوری اسلامی خواست کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG