لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به حجاب اجباری و گشت ارشاد تجمع کردند


جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به گشت‌ ارشاد در دانشگاه‌ها و حجاب اجباری دست به تجمع زدند که این تجمعات به خشونت کشیده شده است.

دانشجویان معترض روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت در دانشگاه تهران مقابل پردیس هنرهای زیبا در اعتراض به حجاب اجباری و حضور گشت‌های ارشاد در دانشگاه تجمع کردند و خواهان پاسخگویی رئیس و معاون دانشگاه شدند.

گزارش‌ها حاکی است که این تجمع به درگیری کشیده است و گزارش شده که نیروهای بسیجی و حوزه علمیه وارد صحن دانشگاه شده‌اند.

همچنین تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از سالن آمفی‌تئاتر این دانشگاه حکایت از درگیر شدن بسجیان با دانشجویان معترض دارد به طوری اجازه خواندن بیانیه این اعتراضات به دانشجویان داده نمی‌شود.

برخی گزارش‌ها از منابع دانشجویی نیز حاکی است که درگیری در دانشکده هنرهای زیبا به ضرب و شتم دانشجویان و شکستن درب ورودی این دانشکده از سوی بسیجیان انجامیده است.

گفته می‌شود اعتراضات امروز دانشجویان به طرح‌های حجاب اجباری است که براساس آن از هفته پیش در این دانشگاه اجرایی شده و ماموران زن و گشت‌های ارشاد دانشگاهی به موضوع حجاب و پوشش دانشجویان دخالت می‌کنند.

این تجمعات با شعار «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری» و علی رغم درگیری و حضور گسترده بسیجیان همچنان ادامه دارد. و برخی از دانشجویان معترض پلاکاردهایی را با نوشته هایی همچون «هرگونه اجرای طرح حجاب اجباری محکوم است»، «تهدید و اجبار به هر شکل محکوم است» در دست داشتند.

همچنین دانشجویان با در دست داشتن عکسی از «مرضیه امیری» روزنامه نگار به بازداشت او نیز اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG