لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

سازمان حقوق بشر ایران به ادعای قوه قضاییه در مورد اعدام دو نوجوان پاسخ داد


در پی ادعای مقامات قضایی ایران مبنی بر این که دو نوجوان اعدام شده در شیراز بالای ۱۷ سال سن داشته‌اند، سازمان حقوق بشر ایران با انتشار تصاویری از شناسنامه‌ این افراد، این ادعا را تکذیب کرد.

سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت تصویر شناسنامه‌های این دو نوجوان را منتشر و اعلام کرد که «هر دو نوجوان در زمان اجرای حکم، حدود ۱۷ سال و ۶ ماه داشته‌اند.»

«مهدی سهرابی‌فر» و «امین صداقت» روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸ در زندان عادل آباد شیراز فارس در حالی اعدام شدند که منابع حقوق بشری از سن زیر ۱۸ سال این افراد خبر داده بودند. اما غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته تکذیب کرده‌بود که این دو فرد ۱۷ ساله بوده‌اند.

تصویر شناسنامه های دو نوجوان اعدام شده که سازمان حقوق بشر ایران منتشر کرده است
تصویر شناسنامه های دو نوجوان اعدام شده که سازمان حقوق بشر ایران منتشر کرده است

اما محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران درباره این اعدام‌ها گفته است: «در ۵ سال گذشته قریب به ۴۰ کودک-مجرم در ایران اعدام شده‌اند که اکثر آنها در هنگام ارتکاب جرم بین ۱۵ تا ۱۸ سال سن داشتند و ایران بزرگترین اعدام کننده کودکان در جهان است.»

به گفته او سیستم قضایی ایران آنقدر غیرشفاف است که بیش از ۷۰ درصد اعدام‌های اجرا شده را اعلام نمیکند و حاضر به پاسخگویی در خصوص گزارش‌های حقوق بشری نیستند.

پیشتر سازمان ملل متحد با محکوم کردن اعدام این دو نوجوان از مقامات ایران خواست «فورا» اعدام کسانی را که در کودکی مرتکب جرم شده اند، متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG