لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

دومین پرونده نازنین زاغری پس از تعیین‌ تکلیف پرونده اول رسیدگی می‌شود


در حالی که واکنش‌های بین المللی به ادامه زندانی بودن نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی تبار در ایران ادامه دارد، این‌بار سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرده است خانم زاغری پرونده باز دیگری دارد که رسیدگی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت، گفت که خانم زاغری پرونده دیگری دارد که آن پرونده مفتوح است و به لحاظ این‌که در حال تحمل محکومیت قبلی است، بعد از «تعیین تکلیف پرونده قبلی»، پرونده جدید نیز بررسی خواهد شد.

جزئیاتی از این پرونده منتشر نشده اما قوه قضائیه در خرداد ۹۷ از یک پرونده امنیتی دیگری علیه نازنین زاغری خبر داده بود؛ پرونده‌ای که وکیل خانم زاغری به خبرگزاری ایرنا گفته بود که وکالت‌اش را بر عهده ندارد، اما مطلع است یک جلسه دادگاه برگزار شده و این پرونده اعتبار امر مختومه دارد؛ یعنی قبلاً به همین اتهام رسیدگی و برای موکل مجازات صادر شده است.

نازنین زاغری در حالی زندانی است که چندی پیش جواد ظریف وزیر خارجه ایران به بریتانیا پیشنهاد مبادله خانم زاغری با یک زن در استرالیا داشته که در این کشور به جرم دور زدن تحریم‌ها زندانی شده بود. پیشنهادی که بریتانیا آن را رد کرد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۹ ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت، این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG