لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

پس از تغییر دادستان تهران؛ وکیل سیامک و باقر نمازی از درخواست «آزادی‌ مشروط» برای آنها خبر داد


 سیامک و باقر نمازی
سیامک و باقر نمازی

وکیل مدافع باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی- ایرانی محبوس در ایران، از طرح درخواست آزادی مشروط موکلانش به دنبال تغییر دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داده است.

مهرداد قربانی روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفت که سیامک نمازی چهار سال از ۱۰ سال حبس خود را گذرانده و با توجه به مدت زمان سپری شده در زندان، موکلش طبق قانون مشمول آزادی مشروط می شود.

این وکیل دادگستری به برکناری اخیر دادستان عمومی و انقلاب تهران اشاره کرده و گفت که «به دنبال تغییرات ایجاد شده در دستگاه قضایی و از جمله دادستان تهران، درخواست آزادی مشروط خواهیم کرد.»

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران بعد از ۱۰ سال از این سمت کنار رفته و علی القاصی‌مهر که پیشتر رئیس دادگستری استان فارس بوده جایگزین او شده است.

این وکیل دادگستری همچنین به کسالت، بیماری، و کهولت سن باقر نمازی اشاره کرده و گفته است که موکلش با نظر کمیسیون پزشکی قانونی در بیرون زندان و تحت درمان به سر می برد و در چهار سال گذشته، یک بار هم از زندان به مرخصی نیامده است.

چندین آمریکایی و شهروند دو تابعیتی توسط جمهوری اسلامی ایران زندانی هستند و دولت ایالات متحده، آمریکاییان زندانی در ایران را گروگان جمهوری اسلامی می‌داند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دی ماه سال گذشته در توییتی به مناسبت سالگرد آزادی گروگان‌های آمریکایی از ایران نوشت: «ایران هنوز آمریکایی‌های بی گناه را گروگان گرفته است.»

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر، آمریکائیان ایرانی تبار محبوس در ایران هستند. ابتدا سیامک نمازی سه سال پیش در ایران بازداشت شد و بعد پدرش که به دنبال پیگیری پرونده او به ایران رفته بود، بازداشت شد. این دو به ده سال زندان محکوم شده اند و عنوان اتهامی آنها جاسوسی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG