لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

عفو بین‌الملل: دو نوجوان ۱۷ ساله مخفیانه در شیراز اعدام شدند


سازمان عفو بین الملل می گوید که جمهوری اسلامی دو پسر نوجوان زیر ۱۸ سال را شلاق زده و سپس مخفیانه اعدام کرده‌ است.

بنا بر گزارش سازمان عفو بین الملل «مهدی سهرابی‌فر» و «امین صداقت» روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸ در زندان عادل آباد شیراز فارس اعدام شدند.

براساس اعلام این سازمان، دو زندانی نوجوان اعدام شده، در سن ۱۵ سالگی دستگیر و در یک محاکمه ناعادلانه به جرم چندین فقره تجاوز جنسی به اعدام محکوم شده بودند.

سازمان عفو بین الملل گزارش داده که براساس اطلاعات دریافت شده این نوجوانان تا فاصله کوتاهی پیش از مرگ اطلاع نداشتند که به اعدام محکوم شده بودند و آثار جراحات شلاق روی جسدشان نشان از این دارد که پیش از اعدام شلاق خورده‌اند.

این سازمان این اقدام را اوج «بی اعتنایی» مقامات جمهوری اسلامی به قوانین بین المللی حقوق بشر و «نقض بیرحمانه حقوق کودکان» توصیف کرده است.

پیشتر سازمان عفو بین الملل در گزارشی اخیرا اعلام کرده که ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی به تنهایی مسئول ۹۷ مورد اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان است که معادل دو سوم کل این نوع اعدام‌ها است.

همچنین در گزارش مکتوب گزارشگر ویژه سازمان ملل، آمده است که در سال ۲۰۱۸ دست کم ۶ نفر که بین ۱۴ تا ۱۷ سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق برخورداری از محاکمه عادلانه، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG