لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

زندانیان متهم به «اقدام علیه امنیت ملی» حق رفتن به مرخصی نوروزی ندارند


قوه قضائیه ایران حق استفاده از مرخصی در تعطیلات نوروز را به زندانیانی که اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» داشته باشند، نداده است.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه ۲۶ اسفند، گزارش دادند که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در یک بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای ایران، شرایط مرخصی به زندانیان در نوروز سال ۹۸ را اعلام کرده است.

بر اساس بخشنامه بالاترین مقام دستگاه قضایی ایران، به چند گروه از زندانیان، از جمله «محکومان جرایم اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آنها بیش از یک سال باشد»،‌ مرخصی داده نمی‌شود. این در حالیست که بسیاری از زندانیان سیاسی در ایران که محکومیتی با این عنوان را دارند، ماه‌هاست که از حق مرخصی بی بهره هستند.

ابراهیم رئیسی همچنین در این بخشنامه عنوان کرده است، زندانیانی که «بنا به نظر دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی، شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند» نیز به مرخصی عید نمی روند.

زمان مرخصی برای زندانیان واجدشرایط، ۱۵ روز تا یک ماه اعلام شده است.

ابراهیم رئیسی اخیرا به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی منصوب شده است. انتصاب آقای رئیسی به این سمت به دلیل کارنامه نقض حقوق بشر او و به ویژه نقش آفرینی در اعدام گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷ ، اعتراضات و نگرانی‌های بسیاری را در پی داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG