لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

برخلاف ادعای مقامات قضایی ایران؛ رضا خندان: نسرین ستوده به ۳۸ سال زندان محکوم شده است


نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان
نسرین ستوده وکیل دادگستری و همسرش رضا خندان

در حالی که رسانه‌های داخل ایران به نقل از مقام قضایی از حکم هفت سال زندان برای نسرین ستوده خبر داده‌اند، همسر این وکیل زندانی گفته است که خانم ستوده به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق در دو پرونده محکوم شده است.

رضا خندان روز دوشنبه ۲۰ اسفند در صفحه فیسبوک خود نوشت که حکم نسرین ستوده در آخرین پرونده‌اش، در زندان به او ابلاغ شده است و حکم او برای دو پرونده باز خود به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق است.

بنابر گفته آقای خندان، این فعال حقوق بشر برای پرونده اول خود به پنج سال زندان و برای پرونده دوم نیز به ۳۳ سال زندان و به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

اما امروز( دوشنبه) ساعاتی قبل از انتشار این پست در فیسبوک از سوی همسر نسرین ستوده رسانه‌های داخل ایران به نقل از محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب گزارش داده بودند که نسرین ستوده به اتهام «اجتماع علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس و به اتهام «اهانت به رهبری» به دو سال حبس محکوم شده است.

حکم اخیر این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران در شرایطی صادر شده است که پیشتر همسر خانم ستوده اعلام کرده بود او در اعتراض به استفاده از وکیل مورد تایید قوه قضائیه هیچ وکیلی را انتخاب نکرده و در دادگاه نیز شرکت نداشته است.

بنابر گفته رضا خندان احکام خانم ستوده در یک جلسه دادگاه غیابی برای هفت اتهام او صادر شده است.

نسرین ستوده از تاریخ ۲۳خرداد ماه در بازداشت به سر می‌برد و بازداشت این فعال حقوق بشر اعتراض وزارت خارجه آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG