لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

حکم قطعی ۱۲ سال زندان «کسری نوری» درویش گنابادی ابلاغ شد


کسری نوری درویش زندانی
کسری نوری درویش زندانی

حکم قطعی ۱۲ سال زندان به کسری نوری درویش گنابادی زندانی در ایران ابلاغ شده است.

پویا نوری، برادر این درویش زندانی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که محکومیت کسری نوری به مدت ۱۲ سال زندان با مجازات‌های تکمیلی از جمله ممنوع الخروجی، تبعید و شلاق قطعی و به او ابلاغ شده است.

این درویش زندانی که دانشجوی دانشگاه تهران است، درمرداد امسال به ۱۲سال حبس تغزیری؛ ۷۴ضربه شلاق؛ ۲سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲سال ممنوع الخروجی و ‏۲سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب سیاسی، اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شده بود.

آقای نوری از جمله دراویشی بود که در سرکوب خونبار گلستان هفتم با انتشار یک فایل صوتی اعلام کرد که ماموران یگان ویژه و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن دراویش تیراندازی کرده و گاز اشک آور شلیک کرده‌اند.

همچنین در بخشی از گزارش سازمان عفو بین الملل نیز که بهمن ماه سال جاری درباره وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شده آمده است که در سال گذشته میلادی، بیش از ۲۰۰ تن از دراویش گنابادی در ایران بازداشت شده‌اند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر در گزارش حقوق بشر به نقض گسترده حقوق اقلیت های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده بود و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی به مناسبت روز کوروش از جمهوری اسلامی خواسته بود که رژیم ایران از کوروش درباره رهبری اش بیاموزد و پیگرد قضایی بهایی‌ها، نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی و دیگر گروه های اقلیت در ایران را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG