لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

اجرای حرکات ورزشی توسط زنان در قصر شیرین با اعتراض بسیج و مقام‌های دولتی روبرو شد


حرکات ورزشی زنان در قصرشیرین
حرکات ورزشی زنان در قصرشیرین

انجام حرکات ورزشی جمعی زنان به همراه موسیقی مقابل مسئولان جمهوری اسلامی در شهر قصر شیرین حاشیه ساز شد.

جمعی از زنان روز چهارشنبه ۲۴ بهمن در جشنواره ورزشی زنان، در یک پارک در شهر قصر شیرین در استان کرمانشاه مقابل مسئولان ورزش ایران اقدام به اجرای اروبیک به همراه موسیقی کردند که این موضوع واکنش‌های تندی را از سوی نیروی بسیج این شهر و برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه در پی داشت.

پس از این مراسم، بلافاصله ناحیه مقاومت بسیج قصر شیرین در بیانیه‌ای با محکوم کردن این اقدام، آن را «خلاف جایگاه والا و ارزشمند زن در اسلام» توصیف کرد. خبرگزاری فارس نیز گزارش داد که مدیرکل ورزش کرمانشاه از چنین اتفاقی عذرخواهی کرده است.

در شبکه‌های اجتماعی نیز چهره‌های تندرو نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند:

جمهوری اسلامی ورزش‌های همراه با موسیقی را به نوعی «حرکات موزون» می نامد که زنان اجازه انجام آن را ندارند. در ایران نه تنها رقص برای زنان جایز نیست بلکه ورزش‌هایی همچون زومبا که دارای حرکت باشد، در باشگاه‌های دولتی ممنوع اعلام شده است.

زنان در ایران تنها در صورتی اجازه حضور در برخی رشته های را در سطح بین المللی دارند که حجاب اجباری بر سر کنند البته بعد از گذشت ۴۰ سال از جمهوری اسلامی زنان نمی توانند در رشته های آبی، رشته ژیمناستیک، برخی رشته‌های رزمی و هر نوع ورزشی که همراه با حرکت و موسیقی باشد در سطح بین المللی حضور داشته باشند.

بعد از روی کار آمدن جمهوری اسلامی بسیاری از حقوق و آزادی‌های زنان گرفته شد و آن‌ها سال‌ها به عقب بازگشتند.

شهبانو فرح پهلوی در بخشی از گفتگوی مفصل با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا مقررات مربوط به زنان در ایران را «وحشتناک» توصیف کرد و گفت: پیش از انقلاب آزادی‌ها و امکاناتی‌ به زنان داده شده بود که حتی در جوامعی مثل آمریکا وجود نداشت.

پیشتر برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایرانیان گفته بود که پیش از آن‌که آیت الله [خمینی] در سال ۱۳۵۷ به قدرت برسد، مردم ایران از آزادی‌های شخصی بسیاری برخوردار بودند. و به ویژه در حوزه حقوق زنان، آیت الله خمینی آن‌ها را به‌ سرعت به عقب بازگرداند.»

این اولین بار نیست که حضور زنان در اماکن عمومی با نام انجام «حرکات موزون» یا همان رقص در ایران حاشیه ساز می‌شود، پیش از این نیز انجام رقص چند کودکان در مقابل شهردار وقت تهران جنجال برانگیز شد​ و حتی برخی کناره گیری محمدعلی نجفی را به این رویداد و اعتراضات پس از آن نسبت دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG