لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

چهارمین جلسه «غیرعلنی» دادگاه فعالان محیط زیستی برگزار شد


فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی یکسال است در بازداشت به سر می برند.
فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی یکسال است در بازداشت به سر می برند.

در حالی جلسه دیگری از دادگاه متهمان پرونده محیط زیست برگزار شد که نگرانی ها نسبت به شکنجه و اعترافات اجباری فعالان محیط زیست در این پرونده افزایش یافته است.

چهارمین جلسه دادگاه فعالان محیط زیست روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به صورت غیرعلنی برگزار شدآن هم در شرایطی که مقامات قضایی می گویند «وکلای تعیینی» متهمان در دادگاه حضور داشته‌اند.

این ادعا از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی در حالی است که محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری در توئیتر خبر داده بود که دیگر وکیل سام رجبی یکی از متهمان این پرونده نیست. آقای آقاسی جزء وکلایی بود که در لیست مورد تایید قوه قضاییه ایران قرار نداشت.

جزئیات بیشتری از جلسه چهارم رسیدگی به این پرونده منتشر نشده و تنها اعلام شده که بخش‌های دیگری از کیفرخواست پرونده خوانده شده است.

دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان محیط زیست در شرایطی است که حدود دو هفته پیش کمپین حقوق‌بشر در ایران گزارش داده بود، این فعالان برای اعتراف اجباری تهدید به مرگ شده‌اند. سازمان دیده بان حقوق بشر نیز خواستار رسیدگی به موضوع شکنجه فعالان محیط زیست شده بود.

بنابر گزارش‌ها پیشتر یکی از متهمان پرونده پس از خروج از دومین جلسه دادگاه اعلام کرده بود که با کتک و تهدید ناچار به اعتراف شده است.

پرونده فعالان محیط زیست هشت متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG