لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

سومین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان محیط زیست: تنها وکیل تعیینی متهمان نیز کنار گذاشته شد


فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی یکسال است در بازداشت به سر می برند.
فعالان محیط زیست به اتهام جاسوسی یکسال است در بازداشت به سر می برند.

در حالی که برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از جاسوس نبودن متهمان پرونده محیط زیست در ایران سخن گفته‌اند، روند رسیدگی و بازداشت این افراد پابرجاست و سومین جلسه محاکمه آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به صورت غیرعلنی برگزار شده است.

این جلسه بنا بر گزارش قوه قضائیه ایران با حضور وکلای «تعیینی» متهمان برگزار شده است اگر چه محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری در توئیتر خبر داده است که دیگر وکیل سام رجبی یکی از متهمان این پرونده نیست.

پیشتر خبرهایی درباره فشار بر سام رجبی برای تغییر وکیل خود منتشر شده بود. در جلسات قبلی دادگاه نیز آقای آقاسی چون در لیست وکلای مورد تایید قوه قضاییه قرار نداشت، اجازه حضور در جلسه محاکمه موکلش را پیدا نکرده بود.

این وکیل دادگستری اعلام کرده است که «سام رجبى در مورد جاسوسى ومشاركت در جاسوسى بكلى برائت (منع پيگرد) گرفته و قطعيت يافته، ولى دو اتهام ديگر امنيتی دارد.»

از سوی دیگر قوه قضائیه جزئیات بیشتری را از سومین جلسه دادگاه منتشر نکرده و تنها اعلام شده که بخش‌های دیگری از کیفرخواست پرونده در این جلسه خوانده شده است.

پرونده فعالان محیط زیست هشت متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG