لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

بی خبری از سلامت اسماعیل بخشی در زندان؛ این فعال کارگری با سه اتهام جدید روبرو است


اسماعیل بخشی فعال کارگری برای دومین بار در اول بهمن ماه امسال بازداشت شد.
اسماعیل بخشی فعال کارگری برای دومین بار در اول بهمن ماه امسال بازداشت شد.

«اسماعیل بخشی» فعال کارگری که ۱۷ روز از بازداشت مجددش می‌گذرد، با اتهام‌های جدید روبرو است و همچنان از دسترسی به وکیل انتخابی در پرونده امنیتی خود محروم است.

بعد از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی خبرهایی مبنی بر وخامت حال این کارگر منتشر شد و وب‌سایت خبری امتداد روز چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه به نقل از فرزانه زیلابی وکیل آقای بخشی نوشت که سه اتهام جدید «نشراکاذیب»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به مقامات» به موکلش تفهیم شده است.

اتهام «توهین مقامات» در حالی یکی از عناوین اتهامی این فعال کارگری است که بارها مقامات جمهوری اسلامی از آزادی بیان و ابراز عقیده آزادانه در ایران سخن گفته‌اند اگر چه عملکرد حاکمان ایران نشان داده است که بسیاری‌ها به خاطر عقیده و اعتقادات مخالف با آن ها در زندان به سر می‌برند.

همچنین وکیل این فعال کارگری گفته است که در پرونده جدید و در اتهام نشر اکاذیب «بدون موافقت با دیدار بخشی»، طی هماهنگی تلفنی بازپرس پرونده، وکالت‌نامه را جهت امضاء و اعطای وکالت تحویل گرفته است.

این وکیل دادگستری اعلام کرده است که اجازه وکالت در رابطه با اتهام امنیتی فعالیت تبلیغی علیه نظام را برای موکلش ندارد و به گفته خانم زیلابی، موکلش همچنان از دسترسی به «وکیل انتخابی» خود محروم مانده است چون او جزو «وکلای مورد تأیید» و «معتمد» قوه قضائیه محسوب نمی‌شود.

وکیل آقای بخشی گفته است که پس از انتشار اخباری درباره وضعیت نگران کننده سلامت موکلش، درخواست ملاقات با او را داشته اما با این درخواست موافقت نشده است.

این فعال کارگری که پیشتر درحاشیه تجمعات کارگری هفت تپه بازداشت شده بود، پس از آزادی با وثیقه ۴۰۰ میلیون‌ تومانی از شکنجه خود در زمان بازداشت سخن گفت و وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی را به مناظره خواست.

اما در مقابل مقامات ایران که ابتدا گفته‌بودند موضوع را بررسی خواهند کرد، با پخش اعترافات اجباری او بار دیگر این کارگر را بازداشت کردند آن هم در شرایطی که بخشی پیگیر پرونده مربوط به شکنجه خود و روند درمانی‌اش بوده است.

پیشتر و در آستانه چهل سالگی جمهوری اسلامی وزارت خارجه آمریکا در چند توئیت با عنوان «۴۰ سال وعده‌های عمل نشده» به وعده عدالت و آزادی در جمهوری اسلامی اشاره کرده و نوشت «زمانی‌ که آیت الله خمینی در سال ۱۳۵۷ به ایران بازگشت، وعده های بسیاری به مردم ایران داد، از جمله وعده عدالت، آزادی، و سعادت. چهل سال بعد، رژیم حاکم در ایران تمام آن وعده ها را زیر پا گذاشته و تنها چهل سال شکست به بار آورده است. »

همچنین با شدت گرفتن اعتراضات کارگری در ایران و برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران، وزارت خارجه ایالات متحده امریکا این برخوردها را محکوم و اعلام کرده بود که رژیم حاکم بر ایران همواره حقوق مردم را نقض می‌کند.

سازمان ملل متحد نیز اخیرا قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده است که به نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG