لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

اتهام جدید برای وکیل زندانی در ایران: تشویش اذهان عمومی با نوشتن نامه به رهبر ایران


محمد نجفی، وکیل زندانی در ایران
محمد نجفی، وکیل زندانی در ایران

یک وکیل زندانی در اراک بار دیگر به دلیل نوشتن نامه به رهبر جمهوری اسلامی متهم به «تشویش اذهان عمومی» شد.

کمپین حقوق بشر ایران گزارش داد که محمد نجفی، وکیل دادگستری زندانی در اراک، روز ۲۸ آذر با انتقال به شعبه بازپرسی دادگستری شازند این بار به دلیل نامه نوشتن به آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران به عنوان «تشویش اذهان عمومی» تفهیم اتهام شده است.

این تفهیم اتهام در شرایطی برای آقای نجفی صورت گرفته که او در حال گذراندن سه سال حکم حبس خود در زندان اراک است.

نجفی در شهریور امسال در انتقاد به سیاست‌های جمهوری اسلامی در صفحه فیسبوک خود نامه ای خطاب به آیت الله خامنه‌ای منتشر کرده و عنوان کرده بود: «آقای خامنه‌ای نسل ما پاسوز شما است.»

بنابر گزارش کمپین حقوق بشر، این وکیل زندانی در ایران در آبان امسال، یعنی دو ماه بعد از نوشتن این نامه، بدون اینکه پاسخی به اعاده دادرسی حکمش داده شود، به زندان اراک منتقل شد.

همچنین پیام درفشان، وکیل محمد نجفی درباره اتهام جدید او گفت که برای آقای نجفی هر روز یک پرونده با اتهام تکراری باز می‌شود. او پیش از این به اتهام توهین به رهبری در دادگاه انقلاب به دو سال حبس محکوم شده بود. حالا در شعبه دیگر برای نامه دیگری به رهبری او را به تشویش اذهان عمومی متهم کردند. این معنایی جز آزار و اذیت ندارد.

این وکیل زندانی در حالی با عنوان تکراری «تشویش اذهان عمومی» برای چهارمین پرونده خود تفهیم اتهام شده که پیشتر به چهار سال زندان محکوم شده بود. او همچنین در سومین پرونده خود نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

او سال گذشته در پی اطلاع‌رسانی درباره وحید حیدری، یکی از معترضان دی‌ ماه گذشته که در بازداشتگاهی در اراک جان باخته بود، بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG