لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

یک فعال سیاسی در ایران بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد


امیر چمنی، فعال سیاسی
امیر چمنی، فعال سیاسی

یک فعال سیاسی و مدنی در ایران برای اجرای حکم زندان خود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

امیر چمنی، فعال سیاسی و مدنی در ایران روز دوشنبه از سوی نیروهای امنیتی در محل کار خود در تبریز بازداشت شد. گفته شده او برای تحمل حکم زندانی که پیشتر گرفته بود، به زندان برده شد.

او پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده و با وثیقه ۵۰ میلیون‌تومانی آزاد شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای چمنی به سایت هرانا گفت که آقای چمنی ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه در محل کار خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان تبریز منتقل شده است.

همچنین این فعال سیاسی حضوری پررنگ در توئیتر دارد و بیشتر از تجمعات اعتراضی کارگری از جمله کارگران هفت تپه و فولاد اهواز، معلمان و دانشجویان مطلب می نوشت.

این فعال مدنی پیش از این نیز چندین بار از سوی دستگاه‌های امنیتی بازداشت شده بود.

او در سال ۹۱ برای اجرای حکم ۹ ماه حبس تعزیری به زندان مرکزی تبریز منتقل شد و در سال ۹۲ زمانی که فعال دانشجویی بود، از سوی شعبه‌ یک دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی» به تحمل شش ماه حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم و زندانی شد.

این در حالی است که برای امیر چمنی در آن سال حکم۴۰ ضربه شلاق به اتهام توهین به رئیس جمهور نیز اجرا شد.

ایران در چهل سال اخیر دائماً به دلیل نقض گسترده حقوق بشر از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرارداشته است و وزارت خارجه ایالات متحده چندی پیش از زندانی بودن حدود ۸۰۰ ایرانی مروج حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG