لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

پرونده «نسرین ستوده» در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود


نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر
نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

وکیل نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی در ایران از رسیدگی به پرونده موکلش در دادگاه شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب خبر داد.

پیام درفشان روز شنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرد که کیفرخواست نسرین ستوده در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت صادر و برای رسیدگی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارسال شده است.

پیش از این در مهرماه امسال خانم ستوده از محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به خاطر «صدور حکم خارج از کیفرخواست، عدم رعایت بیطرفی، بازداشت غیرقانونی و تخلفات متعدد ارتکابی» به دادسرای انتظامی قضات، شکایت کرده بود.

آقای درفشان از اضافه شدن برخی از اتهامات به پرونده خانم ستوده خبر داد و در عین حال تصریح کرد که برخی اتهامات نیز در شعبه بازپرسی منع تعقیب خورده است، اما جزییات بیشتر از اتهامات احتمالی موکلش را منوط به خواندن پرونده در شعبه دادگاه عنوان کرد.

پیام درفشان گفته است که نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشت که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از او است و پرونده دیگر نیز تحت عنوان اتهامی عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام مجازات اعدام) تشکیل شده است.

پیش از این نیز برای این فعال حقوق بشر محکومیت غیابی به مدت ۵ سال حبس به اتهام جاسوسی، اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام صادر شده بود.

خانم ستوده که در حال حاضر در حبس به سر می برد چندی پیش از رئیس زندان اوین و معاون قضایی این زندان به خاطر صدور دستور ممنوع الملاقات شدن خود شکایت کرده بود.

بازداشت نسرین ستوده اعتراض وزارت خارجه آمریکا و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشت. همزمان با روز جهانی حقوق بشر نیز وزارت خارجه آمریکا در حساب کاربری فارسی خود از زندانی بودن حدود ۸۰۰ فعال حقوق بشر در ایران خبر داده بود.

​خانم ستوده وکالت متهمان عقیدتی، معترضان بازداشت شده، اقلیت های دینی و زنان معترض به حجاب اجباری را بر عهده داشته و از جمله وکلایی است که خواستار لغو حکم اعدام از احکام قضایی ایران بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG