لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

کارزار پاسخ طلبی از حسن روحانی در نیویورک، درباره نقض حقوق بشر در ایران


کمپین حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای از جامعه جهانی خواست که همزمان با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در هفتاد و سومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، درباره وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران با او گفت‌و‌گو کنند.

در این بیانیه که روز پنجشنبه ۲۹ شهریور در وبسایت کمپین منتشر شد، تاکید شده است که دیپلمات‌ها باید موارد بازداشت فعالان مدنی، وکلا و سایر زندانیان سیاسی عقیدتی را با روحانی مطرح کنند و رسانه‌های بین‌المللی نیز در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌های خبری با طرح سوال‌های مستقیم و صریح در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران باید خواستار پاسخ مقام‌های جمهوری اسلامی باشند.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت که در پنج سال گذشته حسن روحانی خود را پشت این سخن که کنترلی بر قو‌ه‌قضاییه ندارد و این قوه مستقل است، پنهان کرده و از بار پاسخگویی درباره وضعیت بحرانی حقوق بشر در ایران شانه خالی کرده‌ است، این در حالی است که به گفته آقای قائمی، وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی با بازداشت فعالان و وکلا، یکی از عمده‌ترین ناقضان حقوق بشر در ایران به شمار می‌رود.

بیانیه کمپین با برشمردن موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران، اعلام کرد که خودروهایی که بیلبوردهای همراه با عکس‌هایی از زندانیان سیاسی را حمل می‌کنند، در جریان اجلاس مجمع عمومی در اطراف ساختمان اصلی سازمان ملل حرکت می کنند.

بیانیه کمپین تنها چند روز پس از آن منتشر شد که گزارش دبیرکل سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران در دسترس همگان قرار گرفت.

در آن گزارش، دبیر کل سازمان ملل ضمن برشمردن نقض حقوق فعالان مدنی وسیاسی، نقض حقوق زندانیان، تداوم اعدام های پرشمار در زندان های ایران، تداوم سانسور و سرکوب آزادی بیان و تداوم شکنجه و آزار برای مجازات و وحشت آفرینی، از جمهوری اسلامی خواست که به کنوانسیون های جهانی مربوط به حفظ حقوق بشر پایبند باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG