لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

ابهام در وضعیت آزادی مشروط محمد علی طاهری بنیانگذار گروه «عرفان حلقه»


محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه
محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

«محمود علیزاده طباطبایی» وکیل «محمد علی طاهری» بنیانگذار عرفان حلقه، روز دوشنبه ۵ شهریور درباره خبر منتشر شده مبنی بر موافقت دادگاه با آزادی مشروط موکلش گفت که درخواست آزادی مشروط باید از طریق زندان انجام شود ولی زندان چنین درخواستی نکرده است.

به گفته او، قاضی دادگاه اعلام کرده است که اگر آقای طاهری درخواست آزادی مشروط کند، دادگاه با آن موافقت خواهد کرد، اما ابتدا باید زندانی تقاضای آزادی مشروط کند و زندان آن را به دادگاه بفرستد.

این در حالی است که ساعتی پیش از این خبر، خبرگزاری ایرنا در خبری به نقل از آقای علیزاده طباطبایی گزارش داد که دادگاه با آزادی مشروط آقای طاهری با توجه به سپری شدن نیمی از مجازات حبس او، موافقت کرده است.

آقای طاهری که ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

در حالیکه وکیل او اعلام کرده است که دادگاه موافق آزادی مشروط اوست، مشخص نیست که آیا خود آقای طاهری درخواست آزادی مشروط نداده است یا اینکه زندان مراحل آن را اجرا نکرده است.

ایالات متحده و نهادهای مدافع حقوق بشر بارها به ادامه زندان آقای طاهری اعتراض کرده اند.

عرفان حلقه که توسط طاهری تاسیس شد، هواداران زیادی در داخل ایران دارد. با اینکه این گروه ابتدا مورد تایید حکومت بود و حتی با بنیانگذار آن در تلویزیون گفتگو می شد اما بعد از یک سخنرانی توسط آیت الله خامنه ای با این گروه برخورد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG