لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

سپنتا نیکنام با رای مجمع تشخیص مصلحت به شورای شهر یزد بازگشت


سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد که با حکم دیوان عدالت اداری بر اساس نظر دبیر شورای نگهبان، از حضور شورای شهر منع شده بود، با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به شورا بازگشت.

سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورا شهر یزد که نخستین بار در سال ۹۲ به عضویت شورا درآمد، پس از اینکه در سال ۹۶ بار دیگر آرای کافی را برای حضور در شورای شهر یزد به دست آورد، با شکایت علی اصغر باقری، نامزد شکست خورده انتخابات مواجه شد.

این نامزد به دلیل زرتشتی بودن آقای نیکنام به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و با رای شعبه ۴۳ دیوان، عضویت آقای نیکنام در شورای شهر یزد به تعلیق درآمد.

این شکایت با تکیه بر نامه احمد جنتی به هیات مرکزی نظارت انتخابات شوراها صورت گرفت. در این نامه، دبیر شورای نگهبان از این هیات نظارت خواسته بود که در مناطقی که اکثریت مسلمان دارد، افراد غیرمسلمان رد صلاحیت شوند، اما هیات نظارت که توسط مجلس تشکیل شده بود با این نظر مخالفت کرد.

نمایندگان مجلس اعلام کردند که نظر دبیر شورای نگهبان مغایر با قانون انتخابات شوراها، که سال ۱۳۷۵ به تایید شورای نگهبان رسید، است.

در پی تعلیق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد، مجلس شورای اسلامی آذر سال گذشته طرحی را تصویب کرد که براساس آن اقلیت‌های دینی می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای محل اقامت خود شوند، اما شورای نگهبان این مصوبه را تایید نکرد.

با اصرار مجلس به مصوبه خود، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و اعضای مجمع نیز در رای گیری روز شنبه ۳۰ تیر تایید کردند که اقلیت های مذهبی می توانند به عضویت شورای های شهر و روستا درآیند.

آقای نیکنام در پی این تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توییتر خود ضمن تشکر از مردم، رسانه‌ها و فعالان مجازی، برای اعلام حضور مجدد خود در شورای‌‌شهر یزد از هشتگ موسوم به #با-هم-بودنمان-پیروزیست استفاده کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG