لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

نگرانی از موج جدید بازداشت بهائیان در ایران


سخنگوی جامعه جهانی بهائیان نسبت به موج جدید بازداشت بهائیان در ایران ابراز نگرانی کرد.

کمپین حقوق بشر در ایران اظهارات دایان علایی سخنگوی جامعه جهانی بهائی را نقل کرده که گفته است طبق اطلاعات او در اردبیهشت ماه یک بهایی در استان خراسان رضوی، یک بهائی در استان اصفهان، و چهار بهایی در استان البرز بازداشت شده‌اند.

خانم علایی گفت که گرچه برخی از آنها چند روز پس از بازداشت آزاد شده‌اند، اما با اتهام‌هایی مواجه هستند.

به گفته خانم دایان علایی، بازداشت همگی آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات در منازلشان و پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی آنان از جمله موبایل، لپ‌تاپ، آی‌پد، کامپیوتر و کتاب‌های مذهبی بهائیان انجام گرفته است.

خانم علایی می‌گوید که بازداشت و صدور احکام طولانی حبس برای بهائیان به خاطر اعتقادات مذهبی‌‌شان، در چهار دهه‌ای که از حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد بی‌وقفه ادامه داشته، اما روش اخیر بازداشت‌‌ها که به شکل سریالی و پشت سر هم صورت می‌گیرد باعث تشدید نگرانی جامعه بین‌المللی بهائیان درباره وضعیت این اقلیت در داخل ایران شده است.

بهائیان در ایران پس از انقلاب همواره با آزار ، زندان و اعدام و محرومیت از حقوق شهروندی از سوی حکومت روبرو بوده اند.

در سالهای اخیر احضار و بازداشت بهائیان و محرومیت از تحصیل و کار برای آنها بارها خبرساز شده است. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG