لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

نرگس محمدی در نامه دریافت جایزه ساخاروف: تلاش‌ها برای دموکراسی در ایران به نتیجه می‌رسد


نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، در پیام خود به انجمن فیزیک آمریکا به مناسبت دریافت جایزه ساخاروف از این انجمن، اعلام کرد که هنوز معتقد است که تلاش‌های خستگی ناپذیر فعالان مدنی، برای برقراری دمکراسی در ایران روزی به ثمر خواهد نشست.

خانم محمدی در نامه‌اش که روز یکشنبه ۲۶ فروردین توسط نیره توحیدی، استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا هنگام دریافت جایزه ساخاروف به نمایندگی از او، قرائت شد، گفت که راه رسیدن به دموکراسی در جامعه ایران نه جنگ و خشونت، و نه دخالت نظامی کشورهای خارجی، بلکه تحقق جامعه مدنی است و حکومت ایران به همین دلیل از نهادهای مدنی مستقل وحشت دارد.

خانم محمدی که فارغ التحصیل رشته فیزیک است و موفق به دریافت جایزه ساخاروف از انجمن فیزیک آمریکا شده است، در نامه‌اش خطاب به دانشمندان عضو این انجمن ضمن تشکر برای دریافت این جایزه گفته است؛ دو عامل اصلی، استقلال دانشگاهها از حاکمیت، و ساختن یک جامعه مدنی حقیقی، در رسیدن ایران به آزادی موثر است.

خانم محمدی، فعال و مدافع حقوق بشر و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، دوران محکومیت ۱۶ ساله اش را در زندان می‌گذراند.

جایزه ساخاروف ۲۰۱۸ انجمن فیزیکدانان آمریکا، به طور مشترک به نرگس محمدی از ایران و انجمن راوی کوچیمانچی Ravi Kuchimanchi از انجمن توسعه هند، تعلق گرفته است.

در بیانیه انجمن فیزیکدانان آمریکا آمده که این جایزه به دلیل رهبری نرگس محمدی در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی‌قید و شرط او برای ترویج حقوق بشر و آزادی‌های مردم ایران اعطا می‌شود.

جایزه آندره ساخاروف، دانشمند و ناراضی مشهور روسی به افرادی اهدا می‌شود که در زمینه ترویج حقوق بشر و دمکراسی در جهان فعالیت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG