لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

شورای ملی ایرانیان برای انتخابات آزاد خواستار مداخله جهانی برای حقوق بشر ایران شد


نازیلا گلستان هموند دفتر سیاسی شورای ملی ایران
نازیلا گلستان هموند دفتر سیاسی شورای ملی ایران

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در بیانیه‌ای آنچه را که «نقض فاحش اعلامیه حقوق بشر توسط رژیم خودکامه ایران» خوانده محکوم کرده و خواهان مداخله جامعه بین‌المللی شده است.

در این بیانیه که به امضای نازیلا گلستان، هموند دفتر سیاسی شورای ملی ایران رسیده با اشاره به مرگ اخیر کاووس سید امامی، فعال حقوق بشری که پس از بازداشت در زندان اوین درگذشت و از خروج همسرش از ایران جلوگیری شده، درباره وضعیت شماری دیگر از فعالان زندانی ابراز نگرانی شده است.

نازیلا گلستان درباره مطالباتی که شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در این بیانیه مطرح کرده است روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت: «این بیانیه در واقع به صورت گزارشی از موارد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی اشاره کرده است از جمله مرگ مشکوک دکتر سیدامامی در زندان، تحت فشار قرار دادن خانواده او و در نهایت جلوگیری از خروج همسر او که قصد داشت همراه فرزندانش به کشور کانادا برود.»

خانم گلستان گفت که در این گزارش از جامعه جهانی خواسته شده که در مقابل گروگانگیری شهروندان دوتابعیتی و باج گیری جمهوری اسلامی از این راه، نظیر آنچه که در مورد نازنین زاغری و دیگر دوتابعیتی‌ها رخ داده است، بایستد. او گفت که از دولتهای خارجی خواسته شده که برای آزادی زندانیان دوتابعیتی به جمهوری اسلامی باج ندهند بلکه رژیم را برای رعایت حقوق شهروندان تحت فشار قرار دهند.

هموند دفتر سیاسی شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در مورد بیانیه‌های نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر در مورد ایران گفت که این نهادها تلاش می‌کنند تا دولت جمهوری اسلامی را وادار به رعایت حقوق شهروندان کنند اما شورای ملی ایران، دولت های خارجی و سازمان ملل را خطاب قرار داده و از آنها می خواهد که در مذاکرات با جمهوری اسلامی علاوه بر مسائل دو جانبه درباره مسائل حقوق بشری نیز گفت و گو کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG