لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

یک وکیل دادگستری: دختر معترض به حجاب اجباری در خیابان انقلاب بازداشت شده است


نسرین ستوده، وکیل دادگستری در ایران، اعلام کرد زنی که در پی اقدام اعتراضی خود با عنوان «دختر خیابان انقلاب» شناخته می شود، هم اکنون در بازداشت است.

خانم ستوده روز دوشنبه دوم بهمن در صفحه فیس بوک خود نوشت که زنی که به «دختر خیابان انقلاب معروف شده است، یک بار بازداشت و آزاد شد، اما دوباره بازداشت شده و هم اکنون در بازداشت است.

اوایل دی ماه امسال زنی در خیابان انقلاب تهران، محدوده تقاطع خیابان وصال، روسری سفید خود را از سر باز کرد، از یک سکو بالا رفت، روسری خود را به سر چوب زد و آن را مانند پرچمی تکان داد.

مدتی بعد تصاویر این زن در صفحات مجازی منتشر شد و از این اقدام او به عنوان اعتراض به حجاب اجباری در ایران یاد شد. پیام‌های بسیاری نیز در توئیتر با هشتگ #دختر_خیابان_انقلاب_کجاست منتشر شد که نگرانی عمومی از سرنوشت زنی که این حرکت اعتراضی را انجام داد، نشان می‌داد.

حال نسرین ستوده، اعلام کرده است که به همراه همسر خود برای تحقیق در مورد سرنوشت این فرد به محل حرکت اعتراضی او در خیابان انقلاب رفته و پس از پرس و جو از شاهدان متوجه شده است این فرد، زنی ۳۱ ساله است و دختری ۱۹ ماهه دارد.

خانم ستوده اعلام کرد که این زن مدت کوتاهی پس از بازداشت اول، دوباره بازداشت شده است و به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل شده و سپس پرونده‌اش به دادسرای خیابان خارک رفته است؛ دادسرایی که فعلا به خیابان شیرودی در مفتح منتقل شده است.

این وکیل دادگستری در گفت و گو با برخی از سایت‌های خبری گفته است که اطمینان حاصل کرده «دختر خیابان انقلاب» هم اکنون در بازداشت است.

انتشار خبر بازداشت این فرد در پی انتشار اخبار جان باختن تعدادی از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر، نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

برداشتن حجاب در ایران اگر چه جرم محسوب می‌شود اما مجازات سنگینی ندارد. با این حال از آنجا که حرکت این زن به نوعی یک حرکت اعتراضی محسوب می‌شود، نگرانی‌ها از سرنوشت او را شدت بخشیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG