لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

عفو بین الملل زندانی کردن دوباره گلرخ ابراهیمی را محکوم کرد


گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی
گلرخ ابراهیمی و همسرش آرش صادقی

سازمان عفو بین الملل با محکوم کردن بازداشت دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی، خواستار آزادی این دو فعال مدنی شد.

این سازمان در گزارشی که روز چهارشنبه ششم بهمن روی وبسایت خود منتشر کرد، با تشریح بازداشت خانم ایرایی توسط ماموران سپاه در حالیکه در مرخصی بسر می برد، نوشت که مقامات قضایی جمهوری اسلامی باید به زندانی کردن خانم ایرایی و آرش صادقی، که به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز مدنی محاکمه شدند، پایان دهند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، به جرم «تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات» به ۶ سال زندان محکوم شده است. به نوشته سازمان عفو بین‌الملل، او به دلیل نوشتن یک داستان درباره سنگسار، که حتی چاپ نشده در دادگاه محکوم شده است.

در پی زندانی شدن خانم ابراهیمی، آرش صادقی، زندانی سیاسی و فعال دانشجویی محروم از تحصیل در اعتصاب به این محکومیت دست به اعتصاب غذا زد و در نامه‌ای به مناسبت آغاز این اعتصاب غذا، اعلام کرد: «در این آوردگاه نابرابر، تنها دارایی من جانم است، تا پایان این راه که همانا احقاق حقوق همسرم می‌باشد، خواهم ایستاد.»

او پس از تحمل حدود هفتاد روز اعتصاب غذا، در پی موافقت با مرخصی همسر خود این اعتصاب را شکست. با این حال خانم ابراهیمی در حالیکه روز سوم بهمن به همراه یکی از دوستان خود برای ملاقات با آرش صادقی راهی بیمارستان بود، توسط نیروهای سپاه بازداشت شد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش روز چهارشنبه خود نوشت که خانم ابراهیمی پیش از بازداشت اخیر، به عفو بین الملل گفته بود که قرار بود محکومیت او و محکومیت ۱۵ سال زندان همسرش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی مجدد قرار بگیرد اما سپاه پاسداران با جلوگیری از انتقال پرونده از دادگاه انقلاب، مانع این اقدام شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG