لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

وضع حقوق بشر در ایران


تام مالینوسکی، مدیرکل دفتر دمکراسی، حقوق بشر و کار در وزارت خارجه امریکا، هنگام انتشار گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ۱۷۷ کشور، گفت گزارش ها حاکی است "دولت های خودکامه با سبعیت ویژه ای به آزادی های بیان، تجمع و مطبوعات حمله می کنند."

در مورد ایران، گزارش محدودیت های سخت بر آزادی های مدنی، از جمله تجمع، بیان، مذهب و مطبوعات را یاد آور می شود، همچنین به محدودیت توانایی شهروندان در انتخاب دولت از طریق انتخابات آزاد و عادلانه، برخورداری از روند های قانونی مناسب، استفاده فزاینده از مجازات مرگ برای جرائمی که حد اقل معیارهای بین المللی "جدی ترین جرائم" را رعایت نمی کند، بازداشت های خود سرانه، خشونت و سرکوب به انگیزه های سیاسی، شرایط دشوار زندان، تبعیض علیه زنان، اقلیت های قومی و مذهبی و نیز دگر باشان جنسی استناد می کند.

گزارش حقوق بشر شامل نمونه های متعدد نقض حقوق بشر از سراسر جهان است. در ایران، مورد شاهرح زمانی فعال کارگری را در بر می گیرد که در زندان رجایی شهر درگذشت؛ و نیز وضعیت نرگس محمدی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که بیمار است، او به "تبلیغ علیه نظام، و تجمع و تبانی علیه امنیت ملی" متهم است. همچنین اتتا فرقدانی کاریکاتوریست و فعال زندانی که در آغاز به اتهام ارتکاب جرائمی مانند "گسترش تبلیغات" و "اهانت به اعضای مجلس" به ۱۲ سال زندان محکوم شد.

مالینوسکس در مصاحبه ای گفت وقتی پرزیدنت روحانی انتخاب شد ، مردم ایران به دلیل وعده های او برای بهبود حقوق بشر و حکومت قانون، انتطارات زیادی داشتند. متاسفانه، "ما تغییر عمده ای ندیده ایم."

او گفت آنها می خواهند در کشور عادی تری زندگی کنند، و این خواست را در هر فرصتی با دولت خود و جامعه بین المللی در میان گذاشته اند.

مالینوسکی یاد آور شد توافق اتمی بین ایران و کشورهای ۵ بعلاوه یک، امید به وضعیتی عادی تر در آینده را افزایش داده است، اما فقط وقتی ممکن خواهد شد که دولت ایران روابط خود با مردمش را از طریق احترام به قانون، حقوق بشر، و معیارهای بین المللی که در ایران و هرجای دیگر جهان مهم است، درست کند.

XS
SM
MD
LG