لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

اعتراض آمریکا به حضور وزیر دادگستری ایران در اجلاس شورای حقوق بشر: شرم آور است


آغاز به کار سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با اعتراض آمریکا به حضور علیرضا آوایی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی در این اجلاس همراه بود.

دفتر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز دوشنبه ۷ اسفند با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد شورا با مجوز دادن به سخنرانی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران، که دارای پیشینه موارد متعدد نقض فاحش حقوق بشر است، عملا باید از کارکرد خود شرمسار باشد.

خانم هیلی در این بیانیه اعلام کرد که آقای آوایی طی دوران کاری خود از آزادی بیان جلوگیری کرده و به تقویت سرکوب، خشونت و اعدام‌های خارج از صلاحیت قضایی پرداخته؛ امری که از او یک ناقض حقوق بشر ساخته است.

علیرضا آوایی در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد.

خانم هیلی افزود که صرف مجوز حضور وی در این شورا دلالت بر نیاز مبرم به اصلاح این شوراست، زیرا که چنین حضوری عملا تمسخری است بر اصل حفاظت از حقوق بشر.

علاوه بر آقای آوایی تعدادی از مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران که شامل دادستانان و مقام‌های ادارات کل دادگستری استانها هستند در فهرست افراد تحریم شده از سوی اتحادیه اروپا قرار دارند.

دولت ایالات متحده و نهادهای مدافع حقوق بشر بارها به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و سرکوب فعالان مدنی اعتراض کرده‌اند. در آخرین اقدام از این دست، کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست به همراه جمعی دیگر از فعالان زیست محیطی به اتهام جاسوسی بازداشت شدند. دو هفته پس از بازداشت، مسئولان زندان به خانواده او اعلام کردند که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

هفته گذشته کارشناسان سازمان ملل در ژنو از تهران خواستند که باید به بازداشت فعالان محیط زیست پایان دهد و درباره دلایل مرگ دکتر سیدامامی تحقیقات مستقلی انجام دهد.

پیش از درگذشت آقای سیدامامی، سینا قنبری نیز که در اعتراض‌های دی ماه گذشته بازداشت شده بود، در بازداشتگاه اوین جان باخت. مسئولان دلیل مرگ او را نیز خودکشی اعلام کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی و سرکوب و بازداشت معترضان و فعالان حقوق بشر را بارها گزارش داده و آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG