لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

دیده بان حقوق بشر: ایران از کودکان افغان در جنگ داخلی سوریه استفاده می‌کند


دانش آموزان افغان و ایرانی در مدرسه ای در کرمان
دانش آموزان افغان و ایرانی در مدرسه ای در کرمان

دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که حکومت ایران نوجوانان ۱۴ ساله مهاجر افغان در آن کشور را به سوریه اعزام می‌کند تا در کنار نیروهای دولتی بجنگند؛ امری که از نظر حقوق بین جنایت جنگی محسوب می‌شود.

در این گزارش که روز یکشنبه ۹ مهر منتشر شد، آمده است پژوهشگران سازمان با بررسی عکس‌های سنگ قبرها در گورستان‌های ایران دست کم ۸ نوجوان را شناسائی کرده‌اند که به نظر می‌رسد در سوریه کشته شده‌اند. در گزارش، سپاه پاسداران متهم شده است که نوجوانان شیعه هزاره افغان را آموزش نظامی می‌دهد و به سوریه اعزام می‌کند؛ جوانانی که از جنگ داخلی چند دهه‌ای کشور خود فرار کرده و به ایران پناهنده شده‌اند.

دیده بان حقوق بشر هشدار داده است: «کودکان افغان در سن ۱۴ سالگی در لشکر فاطمیون، گروه تشکیل شده منحصرا از افغان‌ها و مورد حمایت دولت ایران، در جنگ سوریه در کنار نیروهای دولتی می‌جنگند. در حقوق بین الملل به کارگرفتن جوانان کمتر از ۱۵ سال و شرکت دادن آنها در جنگ، جنایت جنگی به حساب می‌آید.»

به گزارش دیده‌بان، دررسانه‌های داخل ایران نیز گزارش‌هایی حاکی از کشته شدن دست کم ۶ کودک دیگر افغان که در سوریه کشته شده‌اند منتشر شده است.

سارا لی ویتسون مدیر دیده بان حقوق بشر در خاور میانه از تهران خواست بی‌درنگ به کارگیری کودکان و نوجوانان افغان را متوقف سازد و این قبیل کودکان را از جبهه‌های جنگ سوریه بازگرداند.

خانم ویتسون می‌افزاید: «به جای شکار مهاجران آسیب پذیر و پناهندگان کودک، مقام‌های حکومتی وظیفه دارند تمامی کودکان را مورد حمایت قرار دهند و کسانی که کودکان را به جنگ می‌فرستند مسئول قلمداد کرده و آنها را بازخواست کنند.»

رسانه‌های حکومت ایران از لشکر فاطمیون به عنوان داوطلبان افغان نام می‌برند که برای حمایت از رژیم بشار اسد به جنگ می‌روند. بنا به گزارش‌ها، دولت ایران در چند سال گذشته هزاران افغان را آموزش نظامی داده و به سوریه برای شرکت در جنگ داخلی اعزام کرده است. شماری از مهاجرانی که به عنوان پناهنده ثبت نام ‌نکرده‌اند نیز در میان این افراد دیده می‌شوند.مقام‌های ایران به این نوجوانان می‌گویند آنها در دفاع از حرم زینب به سوریه اعزام می‌شوند اما آنها در دمشق، حلب و رقه با مخالفان اسد می‌جنگند.

در گزارش دیده بان آمده است که برسنگ قبر دست کم ۷ تا ۸ کودک افغان نوشته شده است که وی در دفاع از حرم زینب در سوریه کشته شده است. حکومت ایران کسانی را که در سوریه برای حمایت از رژیم اسد می‌جنگند و کشته می‌شوند مدافعان حرم زینب قلمداد می‌کند.

دیده بان از سازمان ملل متحد می‌خواهد در این باره تحقیق کند.

تهران هنوز به این گزارش دیده بان واکنشی نشان نداده هرچند دولت همیشه تاکید داشته که افغان‌ها داوطلبانه به سوریه می‌روند. درگزارش آمده است که ایران میلیاردها دلار صرف آموزش جوانان شیعه افغان و پاکستان می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG