لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

اعتراضات سراسری دانشجویان ایران و بازداشت یک دانشجو در آستانه ۱۶ آذر


تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک) تهران در حمایت از کارگران، معلمان، و دانشجویان بازداشتی، به درگیری با نیروهای بسیج کشیده شد.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران روز سه شنبه ۱۳ آذر در حمایت از تجمعات اخیر کارگران و معلمان دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی شدند. بنابر گزارش منابع دانشجویی، این تجمعات منجر به درگیری با نیروهای بسیج شد.

این اعتراضات در پی فراخوان از پیش اعلام شده توسط دانشجویان در محوطه دانشگاه امیرکبیر برگزار شد و دانشجویان در حالی‌ که دست‌هایشان را در یکدیگر زنجیر کرده بودند، دست‌نوشته‌هایی را به همراه داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود: «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد»، «کارگر دانشجو اتحاد اتحاد»، «کارگر، دانشجو، معلم زندانی آزاد باید گردد»، «نصر من الله و فتحاً قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب.»

بنابر تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، نیروهای بسیج در دانشگاه امیرکبیر اقدام به درگیری و سردادن شعارهایی از جمله «منافق، فتنه‌گر، پیوندتان مبارک» کردند؛ با این حال دانشجویان دست از ادامه تجمعات بر نداشتند و به شعارهای خود درباره آزادی دانشجویان سیاسی، کارگران، و معلمان ادامه دادند.

همچنین تصاویر دیگری در شبکه‌های اجتماعی، خبر از برگزاری تجمعات مشابه در آستانه ۱۶ آذر، روز دانشجو، در دانشگاه‌های دیگر کشور از جمله دانشگاه انوشیروانی بابل و دانشگاه سهند تبریز دارد. این دانشجویان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بازداشت یک دانشجو در آستانه روز دانشجو

همزمان با اعتراضات دانشجویان، گزارش‌ها حاکی از بازداشت شدن عسل محمدی دانشجوی دانشگاه آزاد تهران است. گفته می شود خانم محمدی صبح سه‌شنبه در خانه‌اش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

شبکه‌های اجتماعی عسل محمدی را دانشجوی داروسازی، فعال حقوق کارگران، و عضو هیئت تحریریه نشریه «گام» معرفی می‌کنند، اما هنوز علت بازداشت او مشخص نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG