لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

اجرای یک پروژه تکراری؛ جمهوری اسلامی شهروندان بهایی را به اتهام «تخریب اموال عمومی» بازداشت می‌‌کند


کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی شهروندان بهایی بازداشت شده در زاهدان
کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی شهروندان بهایی بازداشت شده در زاهدان

یک شهروند بهایی ساکن ایران، می‌گوید طی روزهای گذشته دستکم ۱۳ شهروندان بهایی در شهرهای اصفهان، کرج و امیدیه خوزستان در پی اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند.

پیام ولی روز دوشنبه ۱۱ آذر در گفتگو با صدای آمریکا گفت، بازداشت شهروندان بهایی در شهرهای مختلف ایران به اتهام «تخریب اموال عمومی»، پروژه قدیمی جمهوری اسلامی است تا این بهانه را دست مقامات و مسئولین دهد تا «بهائیان را که چهل سال است تحت فشار و تبعیض قرار دارند، بازداشت کنند و تحت فشار قرار دهند.»

این شهروند بهایی با اشاره به این که او نیز در اعترضات سال ۸۸ به همراه تعدادی دیگر از شهروندان بهایی به اتهام «تخریب اموال عمومی» در تهران بازداشت شده بود به صدای آمریکا گفت، مقامات ایران بار دیگر در نظر دارند با انتشار اینگونه اخبار کذب در افکار عمومی اینطور الغا کنند که بهائیان عامل تخریب و لیدر اعتراضات اخیر در ایران هستند.

خبرگزاری فارس که رسانه نزدیک به سپاه در ایران است روز چهارشنبه ۲۹ آبان در گزارشی به نقل از مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی اعلام کرده بود که تعداد قابل توجهی از بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر از شهروندان بهایی ساکن ایران هستند.

به گفته آقای ولی، طی روزهای گذشته دستکم ۱۰ شهروند بهایی در اصفهان، ۲ شهروند دیگر در امیدیه خوزستان و یک شهروند بهایی دیگر ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که شهروندان بهایی به اتهامات واهی در شهرهای مختلف ایران بازداشت می‌شوند.

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی روز جمعه ۸ آذرماه مهران الله دادی، وحیده نیازمند، شهاب فردوسیان، نسیم جابری، ناصر لطفی، قدوس لطفی، ساغر منوچهرزاده، هما منوچهرزاده و شهباز باشی شهروندان بهایی ساکن بهارستان از توابع استان اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

روز شنبه ۹ آذرماه نیز اسماعیل فرزانه و بردیا فرزانه، شهروندان بهایی ساکن شهرستان امیدیه در استان خوزستان، نیز با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل مسکونی‌شان پس از تفتیش منزل و ضبط برخی از لوازم شخصی آنها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گفته پیام ولی، ناصر رجب شهروند بهایی ساکن گوهردشت کرج نیز هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

از سوی دیگر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز روز دوشنبه ۱۱ آذر در گزارشی اعلام کرد که دو شهروند بهایی ساکن زاهدان به نام‌های کیمیا پورصادقیان و نسیم شوقی روز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفت: ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG