لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

نگرانی از سلامت استاد دانشگاه استرالیایی زندانی در ایران پس از چند بار اقدام به خودکشی


رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده می‌گوید، کایلی مور گیلبرت استاد دانشگاه استرالیایی که در ایران زندانی است تا کنون سه بار اقدام به خودکشی کرده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت در گفتگو با کمپین حقوق بشر ایران گفت، مطلع نیست که این شهروند استرالیایی چگونه اقدام به خودکشی کرده و در حال حاضر هم هیچ اطلاعی از وضعیت سلامت او ندارد.‌ به گفته آقای خندان کایلی مور گیلبرت از زمان بازداشت، در شرایط وحشتناک و غیرقابل تحمل بازداشتگاه امنیتی به سر می‌برد، اجازه ارتباط با دیگر زندانیان را نداشته و از آزادی یا انتقال او به بند عمومی نیز جلوگیری می‌شود.

رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده که او نیز در بند زنان زندان اوین زندانی است روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت در فیسبوک شخصی خود خبر سه بار اقدام به خودکشی کایلی مور گیلبرت در بازداشتگاه امنیتی را منتشر کرده بود.

این فعال مدنی همچنین در رابطه با سکوت خانواده این شهروند استرالیایی در طول زمان بازداشت او به کمپین حقوق بشر ایران گفتکایلی مور گیلبرت از خانواده خود، دولت و سفارت استرالیا به دلیل سکوت درباره وضعیت‌اش به شدت ناراحت و خشمگین است و در این مدت هم تلاش کرده که با نامه یا شکوائیه وضعیت خود را به بیرون از زندان اطلاع رسانی کند که ماموران مانع آن شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که خانواده خانم گیلبرت در بیانیه‌ای که وزارت خارجه استرالیا شهریور ماه سال گذشته منتشر کرده، معتقدند مجاری دیپلماتیک بهترین راه برای تضمین آزادی اوست.

«کایلی مور گیلبرت» که تابعیت استرالیا و بریتانیا را همزمان دارد مدرس دانشگاه ملبورن است که در امور خاورمیانه و با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد و پاییز سال ۹۷ به اتهامات «امنیتی و جاسوسی» در ایران بازداشت شده است.

روزنامه گاردین نیز پیشتر در گزارشی به نامه‌های دست نویس این شهروند استرالیایی زندانی که به شکل «قاچاقی» از زندان اوین به بیرون آورده شده پرداخته بود،‌ نامه‌هایی که او در آنها مدعی شده که «بازداشتش سیاسی شده» و سال ۹۷ دو حکم، یکی حکم ۱۳ ماه زندان و در پی آن احتمالا آزادی و دیگری حکم تایید ده سال زندان را به او نشان داده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG