لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۱

جزئیات جدید از پرونده محسن لرستانی؛ خواننده‌ای که به «افساد فی الارض» متهم شد


محسن لرستانی، خواننده ایرانی محکوم به افساد فی الارض
محسن لرستانی، خواننده ایرانی محکوم به افساد فی الارض

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده محسن لرستانی، خواننده ایرانی متهم به «افساد فی الارض» بدون حضور وکیل او در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

روز دوشنبه ۱۵ مهر ماه، صدای آمریکا برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در رابطه با وضعیت پرونده محسن لرستانی با سیدکاظم حسینی، وکیل مدافع او، تماس گرفت؛ اما وی حاضر به مصاحبه نشد. با این حال یک منبع آگاه در گفتگو با صدای آمریکا گفت که جلسه دادگاه آقای لرستانی روز دوشنبه ۱۵ مهر بدون حضور وکیل مدافع او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

پیش از این رسانه‌های ایران، اتهام محسن لرستانی را «افساد فی الارض» عنوان کرده بودند. اگرچه از مصادیق این اتهام اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی به نقل از وکیل این خواننده ایرانی اعلام کرده بودند که موضوع اتهام آقای لرستانی در رابطه با «مسائل اخلاقی و خصوصی» که در «فضای مجازی» منتشر کرده است،‌ بوده و او «شاکی خصوصی» ندارد.

برخی سایت های نزدیک به نهادهای امنیتی این خواننده را «به همجنسگرایی» متهم کرده‌اند. اما یک منبع نزدیک به آقای لرستانی با رد این ادعا، گفته است این مصادیق درست نیست و امیدواریم در آینده خیلی زود همه چیز روشن شود.

ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی به خاطر ابهام و کلی‌گویی موجود در آن، گستره بسیار بزرگی از فعالیت‌های گوناگون را در بر گرفته و به این ترتیب دست اتهام زنندگان و صادرکنندگان احکام را برای هرگونه تفسیر به رای باز گذاشته است. دامنه این ماده قانونی به گونه‌ای بسیار فراگیر، انواع مختلفی از موارد اتهامی - از اقدامات ملموس مانند «جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد»، «احراق و تخریب»‌، و «پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک» گرفته تا موارد غیرملموس عمدتا متکی به تفسیر به رای مانند «جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور»، «نشر اکاذیب»، «اخلال در نظام اقتصادی کشور» - را شامل می‌شود و با اتکا به آنها، افراد را مفسد فی الارض شناخته و مجازات اعدام را برای‌شان تجویز می‌کند.

محسن لرستانی در تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۷ از سوی نیروهای امنیتی در منزل مادرش در سعادت آباد تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد.

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل در سال گذشته میلادی در مجموع ۲۵۳ مورد اعدام در ایران اجرا شده که بیش از یک سوم کل اعدام‌های ثبت شده در جهان است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG