لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ به زندان محکوم شد


ابوالفضل نژادفتح،‌ فعال صنفی دانشجویی
ابوالفضل نژادفتح،‌ فعال صنفی دانشجویی

ابوالفضل نژادفتح، فعال دانشجویی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸، توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان محکوم شده است.

کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور، روز یکشنبه ۱۷ فرودین اعلام کرد که این فعال صنفی دانشجویی که پیش از این در اعتراضات آبان ماه بازداشت شده بود توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به ۶ سال زندان محکوم شده است.

این حکم در حالی برای ابوالفضل نژادفتح صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، در صورت تائید این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر ۵ سال از آن به اتهام «اجتماع و تبانی» قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس اطلاعات موجود این فعال صنفی دانشجویی روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸ با سپرده وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان رسیدگی به پرونده آزاده شده بود.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی یکی از بازداشت‌شدگاه اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به زندان محکوم می‌کند؛ پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که شش نفر از شهروندان ارومیه به‌ نام‌های کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع،‌ سالار طاهر افشار، الیار حسین‌زاده، و یاسین حسن‌پور، که همگی آنها در این اعتراضات بازداشت شده بودند، توسط دادگاه انقلاب مجموعا به ۴۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، و بهبهان آغاز شد و به مرور به تمام مناطق کشور گسترش یافت.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG