لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

یک فعال شبکه‌های اجتماعی و همسرش در مجموع به ۱۶ سال زندان، شلاق، و جریمه نقدی محکوم شدند


احمد معین شیرازی، ورزشکار و فعال اینستاگرامی، اعلام کرد که او و همسرش، شبنم شاهرخی، از سوی دادگاه انقلاب در مجموع به بیش از ۱۶ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، سال کار اجباری و جریمه نقدی محکوم شده اند.

او که در شبکه های اجتماعی به پیکاسو معین معروف است با انتشار ویدئویی در یک پست اینستاگرامی اعلام کرد ۱۰ ماه پیش به همراه همسرش از سوی وزارت اطلاعات احضار شد و اکنون از مطلع شده است به اتهاماتی چون «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «اشاعه فساد و فحشا»، «جریحه‌دار کردن عفت عمومی»، و «انتشار محتوای مبتذل و مستهجن» از سوی دادگاه محکوم شده اند.

آقای معین شیرازی در صفحه اینستاگرام خود معمولا تصاویری از تمرین‌های بوکس خود و عکس‌های خانوادگی منتشر می‌کند و این پست‌ها با استقبال بسیار بالا روبرو می‌شوند. او گاهی نیز پست‌هایی با مضمون اجتماعی و فرهنگی منتشر می‌کند.

او که در آلمان در رشته بوکس فعال بود، چند سال پیش به ایران رفت و با شبنم شاهرخی ازدواج کرد. خانم شاهرخی فعالیت کمتری در اینستاگرام دارد؛ اما او نیز از سوی دادگاه محکوم شده است.

او گفت که این حکم را قبول ندارد و از طریق وکیل خود به آن اعتراض خواهد کرد.

فعالان شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر بارها از سوی دستگاه‌های امنیتی در ایران مورد بازجویی قرار گرفته و در دادگاه به احکام طولانی محکوم شده‌اند.

پیکاسو معین در پست اینستاگرام خود گفت که وزارت اطلاعات برای بار اول آنها را به خانه‌ای امن در چهارراه ولیعصر احضار کرد و در آنجا در مجموع هفت ساعت از آنها بازجویی کرد. به گفته او، بازجویان وزارت اطلاعات او و همسرش را به اقداماتی علیه نظام، دین، و جامعه متهم کردند.

از جمله مواردی که ماموران خواستار منتشر نشدن آن شدند، انتقادات اجتماعی و سیاسی و انتشار عکس‌های بی‌حجاب همسر آقای معین بود. او گفت که به ماموران گفته بود چه طور وقتی که برای انتخابات به نفع آقای روحانی فعالیت می کرد مشکلی نداشت؛ اما حالا اجازه ندارد بپرسد که چرا وعده‌های رئیس جمهوری عملی نشده است؟

به گفته آقای معین یکی از تصاویری که ماموران بسیار به آن حساس بودند، انتشار عکس مادر و همسر او در کنار هم بود که در آن مادر آقای معین با حجاب و همسرش بی‌حجاب بود. ماموران گفته بودند که این عکس‌ها این‌گونه نشان می‌دهد که عقاید متفاوت می‌توانند در کنار هم به صورت مسالمت‌آمیز به سر ببرند.

او و همسرش پس از تهدید شدن به زندان تعهد دادند که مطالب را در صفحه خود منتشر نکنند و چند هزار پست اینستاگرامی را از صفحه‌های خود حذف کردند.

با این حال آنها یک بار دیگر به وزارت اطلاعات و در نهایت به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدند. یکی از اتهامات آقای معین در دادسرا، حمایت از دختران خیابان انقلاب بود. او در ویدئوی خود گفت که او در واقع به نحوه برخورد ماموران به این دختران و پرت کردن یکی از آنها از روی سکو انتقاد کرده بود.

او گفت که پرونده آنها به دادگاه انقلاب ارجاع داده شد. در نهایت این زوج پس از آن که احتمال دادند دادگاه انقلاب به هر ترتیبی قصد محکوم کردن آنها را دارند، به همراه فرزندانشان از ایران خارج شدند. آنها در روزهای گذشته از طریق وکیل خود مطلع شدند که به دلیل فعالیت اینستاگرامی خود به بیش از ۱۶ سال زندان، شلاق، کار اجباری، و جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

اسفند ماه سال گذشته در آستانه «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» سازمان گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی در صدر کشورهای سرکوب کننده فضای سایبری قرار داد.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG