لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

ابراز نگرانی سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل از وضعیت زندانیان ایران در شرایط شیوع کرونا: وحشت کردیم


Rupert Colvile
Rupert Colvile

یک مقام حقوق بشر سازمان ملل نسبت به وضعیت زندانیان در پی بروز ناآرامی‌های ناشی از نگرانی شیوع ویروس کرونا در برخی از کشورها، از جمله ایران، ابراز نگرانی کرد.

روپرت کلویل، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه ۱۵ فروردین به خبرنگاران گفت که در ایران و برخی از کشورها شورش‌هایی توسط زندانیانی که از شیوع ویروس کرونا ترسیده اند و به دلیل قطع ارتباط با خانواده شان دچار اضطراب شده‌اند دیده می‌شود و مسائل حل‌نشده بسیار زیادی در این باره وجود دارد.

او که در یک کنفرانس خبری ویدئویی از ژنو سخن می گفت، اضافه کرد: «ما از شنیدن خبر مرگ یک مجرم نوجوان که در جریان ناآرامی در زندان توسط ماموران امنیتی به شدت کتک خورده بود، وحشت کردیم.»

اشاره آقای کلویل به مرگ دانیال زین العابدینی است که به گزارش عفو بین الملل روزیکشنبه ۱۰ فروردین در پی اعتراضات صورت گرفته در زندان مهاباد که به دلیل قصور مقامات ایران در خصوص آزادی موقت زندانیان در پی شیوع ویروس کرونا صورت گرفته بود در ابتدا به همراه گروهی از زندانیان به سلول انفرادی و سپس به زندان میاندوآب منتقل شده بود. او سپس به خانواده خود اعلام کرد که به شدت از ماموران کتک خورده و به سختی نفس می کشد. منابع و سایت های حقوق بشری روز در روزهای بعد از مرگ این مجرم نوجوان خبر دادند.

سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه ۱۵ فرودین در آخرین بیانیه خود نسبت به مرگ این «کودک- مجرم» زندانی واکنش نشان داد و از مقامات ایران خواست بلافاصله تحقیقات مستقلی را در مورد مرگ وی آغاز کنند.

در روزهای اخیر اگر چه تعدادی از زندانیان از زندانهای ایران به مرخصی رفته یا به طور مشروط آزاد شدند، اما به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا، وضعیت نامناسب بهداشتی و خودداری مقامات از فرستادن بقیه زندانیان به مرخصی، ناآرامی ها و شورش هایی در چند زندان ایران جمله مهاباد، عادل آباد شیراز، زندان سپیدار اهواز، زندان‌های الیگودرز، تبریز، سقز و همدان صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG