لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

بدون اشاره به دروغ‌گویی و پنهان‌کاری نظام؛ رئیس قوه قضاییه معترضان را به برخورد تهدید کرد


در حالیکه پس از اعتراف سپاه پاسداران به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی اعتراضات به دروغ گویی و پنهانکاری مسئولان در شهرهای مختلف آغاز شد، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی هشدار داد که نیروهای امنیتی عبور از خطر قرمزها را تحمل نخواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، ابراهیم رئیسی روز دوشنبه ۲۳ در سخنانی گفت که امنیت خط قرمز کشور است و نیروهای امنیتی و انتظامی با کسانی که به بهانه این حادثه افکار عمومی را مشوش کنند برخورد می کنند.

این تهدید رئیس قوه قضائیه ایران در حالی‌است که انتقادهای داخلی و خارجی و خشم مردمی که از زمان اعتراف سپاه به هدف قراردادن هواپیمای مسافربری دست به اعتراض زدند متوجه پنهانکاری، دروغ گویی و سوء مدیریت مقام های جمهوری اسامی بوده است.

روز شنبه در حالی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که هواپیما مسافربری با شلیک موشک پدافند خودی سقوط کرده است، که آمریکا، بریتانیا و کانادا دو روز بر این موضوع تاکید کرده و مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کرده بودند.

طی دو روز گذشته شهرهای مختلف ایران شاهد اعتراضات مردمی به هدف قراردادن هواپیمای مسافربری اوکراین بود که ۱۷۶ مسافر آن، از جمله دهها شهروند ایرانی کانادایی، کشته شدند. معترضان با شعارهای تندی علیه دروغ گویی مسئولان خواستار استعفای آیت الله خامنه ای، فرمانده کل نیروهای مسلح ایران، شدند.

این اعتراض ها واکنش مقام های ایالات متحده را در پی داشت و پرزیدنت ترامپ خطاب به رهبران ایران گفت که نباید معترضان را بکشند.

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران در پی پذیرش رسوایی سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک سپاه تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مایک پمپئو شنبه ۲۱ دی در توییتر خود نوشت: صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم، فساد، بی‌عرضگی و وحشیگری سپاه تحت فرمان دزدسالاری خامنه‌ای به تنگ آمده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG