لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

ماکرون خواستار آزادی فوری فریبا عادلخواه و رولان مارشال شد


امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، خواستار آزادی دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران، فریبا عادلخواه و رولان مارشال، شد.

آقای ماکرون روز سه شنبه ۱۹ آذر در پیامی در توئیتر نوشت: «در روز حقوق بشر به هموطنان زندانی در ایران، فریبا عادلخواه و رولان مارشال، و خانواده های آنها فکر می کنم.»

او با اعلام اینکه پیشتر از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، آزادی آنها را خواستار شده بود، نوشت: «حبس آنها غیرقابل تحمل است. آنها باید بلافاصله آزاد شوند.»

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس» در خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد. برخی رسانه‌ها، رولان مارشال را همکار او معرفی کرده اند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای تائید کرد که آقای مارشال از چند ماه پیش در ایران بازداشت است. طبق این بیانیه، مقامات سفارت فرانسه توانسته اند چند بار با او در زندان دیدار کنند و او به وکیل دسترسی دارد.

رئیس جمهوری فرانسه در حالی خواستار آزادی فوری این دو زندانی شده است که وکیل آنها در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از اختلاف نظر مقام های قضایی در آزادی این دو خبر داده است.

سعید دهقان روز سه شنبه گفت که قاضی با آزادی موکلانش به قید وثیقه موافقت کرده است، اما معاون دادستان مخالفت آزادی آنها است. به همین دلیل موضوع به دادگاه انقلاب فرستاده شده تا این مرجع درباره آزادی آنها تصمیم بگیرد.

به گفته آقای دهقان، خانم عادلخواه در زندان به شدت از نظر جسمی ضعیف شده است.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در سالهای اخیر چندین تبعه کشورهای غربی و شهروندان دو تابعیتی را به اتهامات امنیتی نظیر جاسوسی و تلاش برای نفوذ بازداشت کرده اند. ژیو وانگ، دانشجوی آمریکایی که برای تحقیق روز پروژه تحصیلی خود به ایران سفر کرده بود نیز یکی از این بازداشت شدگان بود که به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. مقامات ایالات متحده در روزهای گذشته موفق شدند آزادی او را کسب کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG