لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

تعدادی از زندانیان سیاسی به حرکت اعتراضی فرهاد میثمی و محمد حبیبی پیوستند


در پی اقدام دو زندانی سیاسی به نام‌های فرهاد میثمی و محمد حبیبی در اعتراض به «نقض حقوق زندانیان» در ایران، تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی نیز به این اعتراض پیوستند.

برخی از وبسایت های خبری روز جمعه ۱۹ مهر گزارش دادند که ۱۵ نفر از زندانیان سیاسی بند ۴ زندان اوین با امضای نامه‌ای اعلام کردند که از اقدام اعتراضی آقایان حبیبی و میثمی حمایت می‌کنند. همچنین امیر امیرقلی، دیگر زندانی سیاسی، به طور جداگانه پیوستن خود به این حرکت را اعلام کرده است.

فرهاد میثمی و محمد حبیبی که دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذرانند، روز چهارشنبه با انتشار نامه ای به مواردی از نقض حقوق زندانیان از جمله کاهش ملاقات‌های حضوری زندانیان سیاسی، ممنوعیت دریافت کتاب و نشریات مجاز، محدودیت تماس تلفنی و حذف روز اختصاصی ملاقات مادران زندانی با کودکانشان اعتراض کرده بودند.

این دو فعال مدنی در این نامه که خطاب به سازمان زندان ها و قوه قضائیه نوشته شده بود، اعلام کرده بودند که از این پس در اعتراض به محدودیت‌های یاد شده در صبحگاه اجباری و صف آمارگیری حاضر نمی شوند و کتاب به دست در گوشه‌ای به مطالعه می‌پردازند.

فرهاد میثمی، «پزشک و فعال مدنی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم شده است و محمد حبیبی، معلم و فعال حقوق فرهنگیان به هفت‌ سال و نیم زندان محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG