لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

دادسرای امنیت به وکیل نوشین جعفری اجازه نداد تا از موکلش دفاع کند


خانم جعفری که عکاس مطبوعاتی است از یک ماه پیش در بازداشت به سر می برد.
خانم جعفری که عکاس مطبوعاتی است از یک ماه پیش در بازداشت به سر می برد.

وکیل نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر، که بیش از سه هفته پیش بازداشت شد، اعلام کرد که دادسرای امنیت اجازه وکالت خانم جعفری را به او نداده است.

به نوشته رسانه‌های داخل ایران، امیر رئیسیان روز یکشنبه ۳ مرداد اعلام کرد که شش روز پیش برای اعلام وکالت در این پرونده به دادسرای امنیت و بازپرس پرونده مراجعه کرد؛ اما با این عنوان که پرونده امنیتی است، اجازه وکالت به او ندادند.

همزمان شیوا نظرآهاری یک فعال سیاسی ایرانی که در خارج از کشور به سر می برد، فایل صدایی از نوشین جعفری منتشر کرده که در آن خانم جعفری با تاکید بر اینکه «تحت فشار» است، از خانم نظرآهاری می خواهد اطلاعات حساب یک کاربر توئیتری را به او بدهد.

از زمان بازداشت نوشین جعفری، برخی منابع اطلاعاتی در ایران مدعی شدند او گرداننده حساب توئیتری «یار دبستانی» است که علیه جمهوری اسلامی می نویسد. با این حال، گرداننده این حساب توئیتری هرگونه ارتباط خانم جعفری با خود را رد کردند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی سال گذشته با انتشار فهرستی از وکلای دادگستری، اعلام کرد که این افراد، وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه در پرونده‌های امنیتی هستند و تنها آنها می‌توانند وکالت متهمان پرونده‌های امنیتی را بر عهده بگیرند. این موضوع مورد اعتراض حقوقدانان و وکلای دادگستری و فعالان مدنی قرار گرفت.

نوشین جعفری ۱۲ مرداد گذشته بازداشت شد و غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، او را متهم به تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات کرد.

پیش از این نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی اصحاب رسانه، روزنامه‌نگاران، و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود آزادی‌شان را از دست داده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز چندی پیش مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود. وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب‌‌شده‌‌ترین فضاهای رسانه‌ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG