لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۰۲

سرخط خبرها

نرگس محمدی سازمان زندانها و قوه قضائیه را مسئول قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» دانست

نرگس محمدی فعال حقوق بشر زندانی در ایران، با انتشار بیانیه ای مسئولیت کشته شدن علیرضا شیرمحمدی‌علی را بر عهده سازمان زندانها و قوه قضائیه دانست.

در این بیانیه که سه شنبه ۴ تیر در وبسایت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی منتشر شده خانم محمدی با اشاره به قتل این جوان ۲۱ ساله در زندان فشافویه، آن را یادآور بی‌کفایتی مسئولان قضایی و سازمان زندانها دانست.

در این بیانیه آمده است که با وجود قتل زندانیان سیاسی و مرگ‌های مشکوک در بازداشتگاهها در سالهای اخیر نه تنها هنوز هیچ دادگاه بی‌طرفی برای بررسی آنها تشکیل نشده بلکه این قتل ها ادامه یافته است و با نبود نظارت و بازرسی نهادهای نظارتی مستقل، تداوم خواهد یافت.

این فعال حقوق بشر زندانی در ادامه به دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله . زینب جلالیان، سپیده قلیان، زنان دراویش، مرجان داوری و… که در میان زنان با اتهامات عادی نگهداری می‌شوند اشاره کرده و آورده است که بارها نسبت به این موضوع تذکر داده شده و درخواست بازگرداندن انها به بند زنان اوین داده شده، اما اعتنایی نشده است.

علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان باخت.

وکیل او عنوان کرد که حمله از سوی دو متهم به قتل صورت گرفته که ظاهرا مشکلی هم با علیرضا شیرمحمدعلی نداشته‌اند.

علیرضا شیرمحمدعلی در تیرماه ۹۷ به اتهام «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» به ۸ سال زندان محکوم شده و قرار بود دادگاه تجدید نظر این زندانی در ۱۸ تیر امسال برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

آخرین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی برگزار شد| از اعتراف به قتل شبه عمد نجفی تا تاکید اولیای دم بر قصاص

ختم رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران در حالی امروز اعلام شد که یکی از وکلای نجفی گفت موکلش به قتل غیرعمد اعتراف کرده است . از سوی دیگر بردار متیرا استاد بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تاکید کرد.

به گزارش ایسنا در سومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد که دوشنبه ۳۱ تیرماه به صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد، حمید گودرزی یکی از وکلای محمدعلی نجفی گفت موکلش قتل عمد را نپذیرفته است و تمام جملات و کلمات او یکسان بوده و همه جا گفته قتل غیر عمد است.

یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه مربوط به چگونگی شلیک گلوله ها به میترا استاد بود که وکیل نجفی گفت «دادسرا باید روشن کند که شلیک گلوله به سوی مقتول غیرمستقیم یا مستقیم بوده تا آن‌چه مجهول است، معلوم شود.»

ایرنا به نقل از وکیل نجفی نوشت که کارشناس صحنه جرم در ۲۶ تیرماه در دادگاه گفته است محل اصابت گلوله نشان می دهد که متهم تعادل نداشته است.

سرگرد عزتی راد کارشناس صحنه جرم در این جلسه نیز گفت «رای ما محرز است که درگیری و کشمکش وجود داشته است و تیراندازی نجفی دقیق نبوده یا بی هدف بوده است.»

اما مهیار صفری، پسر میترا استاد نیز در این جلسه حضور داشت و خبرهای منتشر شده از قول او درباره تهدید شدن مادرش به قتل از سوی نجفی را تکذیب کرد و گفت «من نگفتم نجفی مادرم را تهدید به قتل می کرد؛ صحت ندارد ؛ پیش از روز حادثه، نجفی مادرم را به قتل تهدید نکرده بود.»

محمدعلی نجفی نیز در این جلسه به پرسش‌هایی از سوی قاضی درباره جزئیات زمان وقوع قتل پاسخ داد از جمله قاضی درباره این که در کف حمام دکمه هایی پیدا شده است، از نجفی پرسید آیا مشاجره داشتید؟ این دکمه ها متعلق به شماست که نجفی پاسخ داد: «ما از زمانی که به خانه جدید رفتیم، مشاجره فیزیکی نداشتیم و یک دکمه را می دانم که دکمه آستین پیراهن است که با آن به قم رفتم.»

قاضی این دادگاه در پایان ختم دادرسی را اعلام کرد و گفت که صدور حکم، هفت روز پس از اعلام ختم رسیدگی است.

پس از پایان جلسه مسعود استاد برادر میترا استاد موضوع رضایت دادن در قبال اخذ مبلغ میلیاردی را تکذیب و بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تاکید کرد.

یکی از وکلای مدافع محمدعلی نجفی نیز گفت که «برای گرفتن رضایت تلاش کردیم اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

همزمان با برگزاری این جلسه از رسیدگی وزیر اطلاعات نیز در مجلس به سوالاتی درباره چگونگی تایید صلاحیت نجفی برای شهرداری تهران پاسخ داده است.

ایسنا به نقل از یک عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی نوشت که «نجفی شهردار اسبق تهران سابقه دستگیری در سال ۹۲ داشته است که وزیر اطلاعات در این جلسه اشاره‌ای داشت که اگر هر کس دیگری با شرایط او برای شهرداری یا هر جای دیگر در آن مقطع کاندیدا می‌شد وزارت اطلاعات او را هم تایید صلاحیت می‌کرد.»

همچنین یکی از موضوعات مطرح شده در دادگاه های پیشین محمدعلی نجفی نوشته شدن عجولانه کیفرخواست بود که قاضی پرونده گفت « این ادعای وکلا است اما همه مراحل قضایی در تحقیقات مقدماتی و در دادگاه طبق موازین قانونی بوده است.»

پیشتر در دادگاه اول نجفی نماینده دادستان گفت که نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد اعتقاد داشته است. موضوعی که از سوی نجفی تکذیب شد.

در جلسه دوم این دادگاه نیز نجفی در دفاعیاتش قتل عمد را قبول نکرد و گودرزی یکی از وکلای مدافع اش نیز اعلام کرد که از دادگاه تقاضا کردیم نواقص پرونده رفع شود.

بنابر گزارش ایرنا وکیل نجفی در آخرین جلسه دادگاه اظهار کرد «گفته دادستانی که اعلام شده نجفی به قتل عمد اعتراف کرده با مندرجات پرونده مطابقت ندارد و از ایرادات پرونده است.»

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد در محل سکونتش واقع در سعادت آباد بر اثر شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، اما گفت که «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

پیش از این اتهامات آقای نجفی «قتل عمد» میترا استاد، «حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز» و «ایراد صدمه بدنی عمدی» با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص اعلام شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif


لباس شخصی‌ها به معترضان ضددولتی در هنگ‌کنگ حمله کردند

در جریان تظاهرات ضددولتی در هنگ‌کنگ، نیروهای «لباس شخصی» با باتوم به معترضان حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش رویترز، در جریان تظاهرات روز یک‌شنبه معترضان گروهی از افراد با لباس‌های سفید، ماسک و باتوم به معترضان حمله کردند.

این حمله پس از پایان تظاهرات و زمانی که معترضان در ایستگاه مترو بودند، رخ داد.

بر اثر این حمله دست‌کم ۴۵ نفر زخمی شدند. بنا بر گزارش‌ها حال یکی از مجروحان این حادثه وخیم گزارش شده است.

در تظاهرات روز یک‌شنبه در هنگ‌کنگ پلیس با گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی تلاش کرد معترضان را متفرق کند. معترضان مقابل دفتر نمایندگی چین در هنگ‌کنگ با پلیس درگیر شده بودند.

هنگ‌کنگ از حدود دو ماه پیش شاهد اعتراض‌های خیابانی به لایحه‌ای بود که براساس آن متهمان به چین فرستاده می‌شدند.گرچه رئیس اجرایی هنگ کنگ پیشتر گفته بود لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است،‌ اما معترضان به این لایحه بار دیگر به خیابان‌های این دولت‌شهر آمدند.

در دو ماه گذشته نزدیک به دو میلیون نفر در راهپیمایی های اعتراضی به این لایحه شرکت کرده‌اند. اعتراضاتی که به خشونت نیز کشیده شد.

پس از این اعتراض‌ها کری لام، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، در جریان یک نشست خبری گفته بود لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است. اما مخالفان این لایحه می‌گویند، هیچ کاری جز ملغی شدن کامل آن جواب نمی‌دهد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روسای جدید کمیته امداد و بنیاد مستضعفان منصوب شدند

پرویز فتاح رئیس جدید بنیاد مستضعفان(راست) و مرتضی بختیاری رئیس جدید کمیته امداد

با حکم رهبر جمهوری اسلامی، روسای جدید کمیته امداد و رئیس بنیاد مستضعفان در ایران منصوب شدند.

آیت الله خامنه ای روز دوشنبه ۳۱ تیرماه در حکمی پرویز فتاح رئیس کمیته امداد را به سمت رئیس بنیاد مستضعفان منصوب کرد. همچنین مرتضی بختیاری قائم مقام سابق آستان قدس نیز با حکم خامنه ای به عنوان رئیس جدید کمیته امداد منصوب شد.

کمیته امداد امام خمینی و بنیاد مستضعفان از جمله نهادهایی هستند که زیر نظر آیت الله خامنه ای اداره می‌شوند.

بنیاد مستضعفان در آغاز انقلاب تاسیس شد و بنا به فرمان روح الله خمینی همه اموال شاه و درباریان و وابستگان به آن مصادره شد و ۵۳ نهاد صنعتی و تولیدی سودده که اغلب متعلق به افراد خود ساخته بود، به عنوان وابستگی به دربار از صاحبان آنها گرفته و به بنیاد مستضعفان واگذار شد.

این بنیاد برای نخستین بار از زمان تأسیس، در سال ۹۶ صورت مالی سالانه خود را منتشر کرد.

کمیته امداد نیز از دیگر نهادهای تاسیس شده با فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی است که با هدف کمک به نیازمندان در ایران راه‌اندازی شده بود اما مردم ایران اعتماد خود را به این نهاد از دست داده اند و حتی کارزار «نه به کمیته امداد» را راه اندازی کردند.

کمک رسانی این کمیته به مردم غزه در خرداد امسال نیز که همزمان با ماه رمضان و گرانی‌ها در ایران بود خبرساز شد.

عبدالرضا رحمانی وزیر کشور وقت در سال ۹۴ نیز پیشتر فاش کرده بود که بیش از صد نفر در کمیته امداد امام خمینی، از واردات بدون مالیات ۲ هزار خودروی گرانقیمت از جمله پورشه و بی ام و، ۲۰ میلیارد تومان سود داشته اند.

آمریکا اخیرا رهبرجمهوری اسلامی و نهادهای وابسته به آن را تحریم کرده است. «مارک دوبوویتز» مدیر بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها در واشنگت درباره این تحریم گفته بود که دولت [ایالات متحده] با این فرمان اجرایی تازه، امپراتوری دویست میلیارد دلاری رهبر را - که شامل نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی، و دیگر بنیادها و شرکت‌های تحت کنترل خامنه‌ای و افراد او است - هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حزب رئیس جمهوری اوکراین در انتخابات پارلمانی پیروز شد

حزب خادم خلق که حامی ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین است، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد.

به گزارش رویترز، یک عضو ارشد این حزب گفته است که حزب خادم خلق اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست آورده است.

به گفته این مقام حزبی، احتمالا بین ۲۴۶ تا ۲۴۹ کرسی پارلمان اوکراین - که در مجموع ۴۵۰ عضو دارد - به حزب خادم خلق اختصاص خواهد یافت.

این بهترین نتیجه‌ای است که یک حزب از زمان استقلال اوکراین توانسته است در انتخابات پارلمانی به آن دست پیدا کند.

یک حزب حامی روسیه و سه حزب حامی غرب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

ولودیمیر زلنسکی فروردین ماه سال جاری و با پیروزی در انتخابات رئیس جمهوری اوکراین، به قدرت رسید.

زلنسکی ۴۱ ساله، سابقه مدیریت سیاسی ندارد و وقتی نامش به زبان‌ها افتاد که در یک سریال طنز سیاسی به نام «خادم ملت» بازی کرد. او نقش معلمی را بازی می‌کرد که رئیس جمهوری کشور می‌شود.

زلنسکی پس از ادای سوگند به عنوان رئیس جمهوری جدید اوکراین، مجلس این کشور را منحل کرده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت اطلاعات از بازداشت ۱۷ نفر به «اتهام جاسوسی» خبر داد| «برخی از این افراد به اعدام محکوم شدند»

در حالی که پیشتر قوه قضائیه ایران از تقاضای صدور حکم اعدام برای متهمان «جاسوسی» در «مراکز نظامی» خبر داده بود، این‌بار وزارت اطلاعات تعداد متهمان بازداشت شده در «مراکز حساس و حیاتی» را ۱۷ نفر عنوان و اعلام کرد که برخی از این افراد به «اعدام» محکوم شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات روز دوشنبه ۳۱ تیرماه از شناسایی و دستگیری «۱۷ جاسوس تربیت یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا(سیا)» در ۲۸ خرداد امسال خبر داد و گفت که «احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.»

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات که نامش در رسانه ها اعلام نشده، گفته است که افراد دستگیر شده که از «متخصصان و کارشناسان» کشور هستند در «مراکز حساس و حیاتی» شامل «حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری» و یا در «بخش خصوصی مرتبط با این مراکز به عنوان پیمانکار یا مشاور» مشغول به کار بوده‌اند.

همچنین این مقام وزارت اطلاعات عنوان کرد که هیچ یک از افراد دستگیر شده «اتباع کشورهای خارجی نبوده‌اند» و به صورت «سلولی» در ایران فعالیت می کردند و «ارتباطی با دیگری نداشتند و هر کدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند.»
پیش از این سخنگوی قوه قضائیه ایران از تقاضای صدور حکم اعدام برای متهمانی خبر داده بود که به گفته او، در «مراکز نظامی مشغول جاسوسی» بوده‌اند.

جمهوری اسلامی پیش از این نیز برای افرادی به اتهام جاسوسی حکم اعدام صادر کرده است. یکی از این افراد احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی، است که حدود دو سال پیش هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد، دستگیر و زندانی شد.

دادگاه انقلاب ایران، آقای جلالی را به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم کرد و دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

حکم اعدام آقای جلالی و پخش اعترافات او انتقاد نهادهای حقوق بشری و کارشناسان سازمان ملل در امور حقوق بشر را در پی داشت.

نهادهای حقوق بشری می گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی کند و بعضا افرادی بی گناه محاکمه و حتی اعدام شده اند. جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را اعدام کرد؛ در حالیکه محکومیت چند ماهه زندان داشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درگذشت

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که پیشتر گزارش‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری او از سمتش به دلیل بیماری منتشر شده بود، در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یادداشتی که به اعضای شورای حکام آژانس داده، خبر درگذشت آمانو را اعلام کرده است.

هنوز توضیحات بیشتری درباره علت و زمان دقیق مرگ آمانو منتشر نشده است.

براساس گزارش‌هایی که هفته گذشته منتشر شده بود، آمانو در ماه‌های اخیر چند نشست مهم آژانس را به دلیل بیماری از دست داده بود.

براساس این گزارش‌ها، آژانس به دنبال جایگزینی آمانو پیش از به پایان رسیدن دوره دبیرکلی او بود.

آمانو که یک دیپلمات ژاپنی بود، پس از محمد البرادعی و با رای اعضا به عنوان پنجمین دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شینزو آبه: همه تلاش‌مان را برای کاهش تنش بین آمریکا و ایران انجام می‌دهیم

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، گفته است که این کشور پیش از تصمیم‌گیری برای پیوستن به یک ائتلاف بین‌المللی برای حفظ امنیت دریایی در خلیج فارس، تلاش می‌کند تنش میان آمریکا و ایران کاهش پیدا کند.

به گزارش رویترز، نخست‌وزیر ژاپن در جریان یک نشست خبری گفت این کشور با ایران سابقه دوستی دیرینه دارد و آن‌ها تلاش می‌کنند پیش از آن‌که درباره پیوستن به این ائتلاف تصمیم‌گیری کنند، برای کاهش تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده تلاش کنند.

رسانه‌های ژاپن پیشتر گزارش داده بودند که ممکن است در جریان سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ژاپن، واشنگتن به توکیو پیشنهاد کند برای نظارت و حفظ امنیت دریایی در خلیج فارس و دریای عمان، نیروهای خود را به منطقه اعزام کند.

جان بولتون که در حال حاضر در ژاپن به سر می‌برد، با مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه ژاپن دیدار کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، روز شنبه اعلام کرده بود که در حال تشکیل یک عملیات چندملیتی دریایی به نام «عملیات گذربان» است، تا نظارت و امنیت در آب‌های بین المللی را افزایش دهد.

بنا بر اعلامیه سنتکام، هدف از عملیات گذربان «پیشبرد ثبات حمل و نقل دریایی، اطمینان از عبور آزادانه و کاهش تنش در آب‌های بین‌المللی» از جمله در همه نقاط خلیج فارس، تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

پیش از این نیز ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام ۲۷ تیرماه، اعلام کرده بود «در حال حاضر ما در حال گفت‌وگو با جامعه جهانی برای آزادی کشتیرانی در خاورمیانه، از جمله گذر از تنگه هرمز و باب‌المندب، هستیم.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» خبر داد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود. ساعتی بعد، خبرگزاری رویترزگزارش داد که یک نفتکش مرتبط با بریتانیا و با پرچم لیبریا نیز به سوی ایران تغییر مسیر داده است.

جمهوری اسلامی در گذشته نیز بارها تهدید کرده بود که چنان‌چه قادر به صدور نفت خود نباشد، تنگه هرمز - جایی که یک پنجم نفت جهان از آن می‌گذرد - را خواهد بست. به دنبال حملات انجام شده به نفتکش‌ها در ماه‌های مه و ژوئن در منطقه خلیج فارس، و معرفی ایران به عنوان مظنون اصلی این حملات، ایالات متحده از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل تخریب خانه‌های فلسطینیان را در شرق اورشلیم آغاز کرد

دولت اسرائیل روند تخریب خانه‌های مسکونی فلسطینی‌ها را در محله‌ای در شرق اورشلیم آغاز کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این روند پایانی بر یک درگیری حقوقی یک ساله بر سر ساختمان‌هایی بود که اورشلیم را از کرانه باختری رود اردن جدا می‌کرد.

اسرائیل می‌گوید این ساختما‌ن‌ها به شکل غیرقانونی و بسیار نزدیک به دیوار حائل اسرائیل در کرانه غربی ساخته شده است.

ساکنان اما می‌گویند جایی برای ساخت خانه وجود نداشت و کسب مجوزهای قانونی لازم برای ساخت و ساز خانه عملا غیرممکن است.

تخریب این خانه‌ها در شب آغاز شد و تا الان بیش از ۲۰ آپارتمان در این ساختمان‌ها نابود شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که بنا بر گزارش‌ها دست‌کم ۲۰ نفر در این ساختمان‌ها زندگی می‌کنند. ضمن این‌که ۳۵۰ نفر هم مالک آپارتمان‌ها در این مجموعه هستند که هنوز به آن‌جا نقل مکان نکرده‌اند.

به گفته سازمان ملل، تخریب این خانه‌ها زندگی این نزدیک به ۴۰۰ نفر را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه بریتانیا با همتایان آلمانی و فرانسوی درباره توقیف نفتکش توسط جمهوری اسلامی گفتگو کرد

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا با همتایان آلمانی و فرانسوی درباره «توقیف نفتکش بریتانیا گفتگو کرد.

یکشنبه شب دفتر وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه بعد از تماس جرمی هانت با او هم عقیده بودند که امنیت عبور کشتیها از تنگه هرمز اولویت اصلی برای کشورهای اروپایی است، در عین حال باید از هرگونه افزایش تنش در منطقه خودداری شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» خبر داد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود.

توقیف کشتی بریتانیایی موجی از واکنش‌ها را برانگیخت. ایالات متحده این اقدام ایران را محکوم کرد.

بریتانیا روز دوشنبه یک جلسه اضطراری در سطح کابینه این کشور برای مواجه با بحران توقیف نفتکش توسط جمهوری اسلامی دارد.

روز شنبه ۲۹ تیرماه ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام اعلام کرد که در حال تشکیل یک عملیات چندملیتی دریایی به نام «عملیات گذربان» است، هدف از عملیات گذربان «پیشبرد ثبات حمل و نقل دریایی، اطمینان از عبور آزادانه و کاهش تنش در آب‌های بین‌المللی» از جمله در همه نقاط خلیج فارس، تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری مصر «وضعیت فوق العاده» کشور را سه ماه دیگر تمدید کرد

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر حالت فوق‌العاده در سراسر مصر را به مدت سه ماه دیگر تمدید شود.

به گزارش رسانه‌های مصری، السیسی این دستور را با توجه به «شرایط امنیتی کشور» صادر کرد.

«وضعیت فوق العاده در مصر» توسط السیسی نخستین بار در آوریل دو سال پیش، بعد از دو انفجار تروریستی در دو کلیسا صادر شد که به مرگ دست‌کم ۴۵ نفر منجر شده بود.

السیسی که بعد از برکناری محمد مرسی به روی کار آمد، بهمن ماه گذشته یک متمم قانون اساسی را تایید کرد که به رئیس جمهوری این کشور امکان می‌دهد تا سال ۲۰۳۴ در رأس قدرت باقی بماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ناتالی پورتمن و ماهرشالا علی دو ستاره هالیوود هم به مجموعه سینمایی فیلمهای «مارول» پیوستند

ناتالی پورتمن (راست) و ماهرشالا علی (چپ)

«ناتالی پورتمن» و «ماهرشالا علی»، دو ستاره سینما و برنده جایزه اسکار، قرار است در فیلمهای جدید «مارول» نقش ایفا کنند.

ناتالی پورتمن روز شنبه در کنفرانس کامیک-کان حضوری از پیش اعلام نشده داشت. وی در پانل استودیوی مارول شرکت کرد و در این کنفرانس اعلام شد که خانم پورتمن نقش اولین «تور» زن را ایفا خواهد کرد. «کریس همزورت» که در فیلمهای پیشین در نقش این ابرقهرمان بازی کرده نیز در فیلم جدید حضور خواهد داشت.

در همین حال ماهرشالا علی در کنفرانس کامیک-کان روز شنبه چند خبر جدید را تائید کرد. از جمله اینکه در مجموعه جدید فیلمهای « تیغه» که پیشتر نقش قهرمان اصلی توسط « وسلی اسنایپس» ایفا شده بود، بازی خواهد کرد.

ماهرشالا علی در فیلمهای جدید در نقش اصلی، یعنی ابرقهرمان خون‌آشام بازی می کند که نخست در سال ۱۹۹۸ بروی پرده سینماها رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در تیراندازی و حمله انتحاری یک زن به بیمارستانی در پاکستان ۹ نفر کشته شدند

پلیس و امدادگران در مقابل بیمارستان دره اسماعیل خان پاکستان که هدف حمله قرار گرفت - ۳۰ تیر ۱۳۹۸

بر اثر تیراندازی مردان مسلح موتور سوار و یک انفجار انتحاری در مقابل بیمارستانی در پاکستان در روز یکشنبه ۳۰ تیر، ۹ تن جان خود را از دست داده و ۳۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، انفجار زمانی رخ داد که امدادگران در حال انتقال زخمی‌های تیراندازی به سوی ماموران پلیس در یک منطقه مسکونی به داخل بیمارستان بودند.

گروه اسلامگرای افراطی طالبان پاکستان مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.

بنا بر اعلام یک مقام ارشد پلیس شهر دره اسماعیل خان، مهاجمان مسلح که سوار موتورسیکلت بودند به سوی ماموران پلیس تیراندازی کردند و دو تن از آنها را کشتند.

سپس یک بمبگذار انتحاری زن خود را مقابل بیمارستانی که امدادگران در حال انتقال مجروحان تیراندازی بودند منفجر کرد و جان چهار پلیس دیگر و سه غیرنظامی را گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ریانا در زادگاهش باربادوس صاحب یک موزه می‌شود

ریانا خواننده سرشناس که۳۱ ساله است.

ریانا خواننده، بازیگر و طراح لباس با ۶۰۰ میلیون دلار ثروت عنوان ثروتمندترین زن موزیسین دنیا را در دست دارد. او، حالا در زادگاهش باربادوس صاحب موزه ای می شود.

«میا آمور موتلی» نخستین زنی که در این کشور جزیره ای دریای کارائیب به سمت نخست وزیری رسید، درحاشیه سفرش به لندن گفت برای احداث موزه ای جامع که فعالیت های این خواننده موفق موسیقی پاپ را در بر بگیرد، تیم ریانا مدتی است با مقامات دولتی همکاری می کند.

چندی پیش، کشور کوچک باربادوس ریانا را به عنوان سفیر آموزش، گردشگری و سرمایه گذاری خود برگزید. این کشور کوچک جزیره‌ای است که میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی و شمال شرق ونزوئلا

در سال ۲۰۱۷ نیز خیابانی که ریانا در آن بزرگ شده به نام «کوچه ریانا» نامگذاری شد و بنای یادبودی نیز در تجلیل از دستاوردهای او در همان جا بنا شد.

دیدار شاهزاده هری بریتانیا و ریانا از باربادوس در روز جهانی ایدز
دیدار شاهزاده هری بریتانیا و ریانا از باربادوس در روز جهانی ایدز

ریانا، در باربادوس متولد شد و زمانی که شانزده ساله بود برای فعالیت جدی در عرصه موسیقی به آمریکا مهاجرت کرد.

ریانا در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷، محصولات آرایشی برند خودش را تحت عنوان «فنتی بیوتی» روانه بازار کرد.

این محصولات آرایشی در سراسر دنیا مشتریان زیادی دارد و دلیل اصلی آن، ارائه لوازم آرایش برای نژادهای گوناگون و سازگار با رنگ پوستهای مختلف است. این محصولات آرایشی در ۱۵ ماه اول، حدود ۵۷۰ میلیون دلار سود به همراه داشت.

ریانا در ماه مه سال ۲۰۱۹، از برند لباس «فنتی» رونمایی کرد که حاصل همکاری او با شرکت فرانسوی «ال وی ام اچ» است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس فدرال آمریکا درباره امنیت اپلیکیشن تغییر چهره موسوم به «فیس اپ» تحقیق می‌کند

در روزهای اخیر، شبکه های اجتماعی از چهره های افراد در پیری پر شده است. این، یکی از قابلیت های اپلیکیشنی به نام «فیس اپ» است که حتی بازیگران هالیوود و هنرپیشه های ایرانی را نیز درگیر کرد.

این اپلیکیشن را شرکت «وایرلس لب» در سن پیترزبورگ روسیه طراحی کرده است. این، آغازگر شایعاتی پیرامون جاسوسی روس ها از اطلاعات شخصی کاربران شد.

چهارشنبه هفته گذشته، کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا از کارکنانش که در کارزار انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می کنند خواست تا این اپلیکیشن را بلافاصله از گوشی های خود حذف کنند و دلیلش را ارتباط این اپلیکیشن با روسیه عنوان کرد.

سناتور چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات سنا نیز در نامه ای از «اف بی آی» و «کمیسیون تجارت فدرال» خواست تا در مورد این اپلیکیشن تحقیق کنند.

اپلیکیشن «فیس اپ» با بهره گیری از هوش مصنوعی، چهره ها را جوان تر و یا پیرتر می کند.

هر چند سازنده های این اپلیکیشین به احتمال جاسوسی و سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران واکنشی نشان نداده اند ولی جزئیات شیوه کارکرد آن در بیانیه ای منتشر شده است.

در بخشی از این بیانیه گفته شده است که اپلیکیشن تنها به عکس هایی که کاربر آپلود می کند دسترسی خواهد داشت و تأکید می شود که عکسها طی چهل و هشت ساعت از روی سرور پاک می شوند.

شرکت سازنده «فیس اپ» همچنین ادعا می کند که اطلاعات کاربران را به شرکت ها و اشخاص ثالث نمی فروشد و به اشتراک نمی گذارد. با این حال، برای بررسی میزان استفاده از اپلیکیشن ، برخی از اطلاعات را به شرکت های ثالث ارائه دهنده این امکانات می فرستد.

بنیانگذار اپلیکیشن «فیس اپ» می گوید اطلاعات کاربران به روسیه منتقل نمی شود و پروسه تغییر چهره در سرورهایی که زیر مجموعه آمازون و گوگل هستند انجام می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ائتلاف شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اکثریت مجلس سنا را از آن خود کرد

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن - آرشیو

ائتلاف حاکم ژاپن به رهبری حزب متبوع نخست وزیر شینزو آبه موفق شد در انتخابات روز یکشنبه ۳۰ تیر بیش از نیمی از کرسی‌های مجلس اعیان یا سنا را به خود اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، حزب لیبرال دموکراتیک و حزب کومیتو که با آن ائتلاف کرده است، دست کم ۶۳ کرسی از ۱۲۴ کرسی این «مجلس مشاوران» را از آن خود کرده‌اند.

هنوز نتایج نهایی نشده، اما برای اعلام پیروزی کافی است.

با وجود کسب اکثریت کرسی‌ها در سنا، هنوز مشخص نیست که آیا اصلاحات مد نظر شینزو آبه برای قانون اساسی در سال ۲۰۲۰ از حمایت دو سوم نمایندگان برخوردار خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با اکران فیلم «شیرشاه» آلبوم و موزیک ویدئوی جدیدی از بیانسه منتشر شد

بیانسه و همسرش جی زی در حاشیه اکران شیرشاه در لندن

همزمان با اکران فیلم Lion king یا «شیرشاه» موزیک ویدئوی جدیدی از بیانسه خواننده مشهور آمریکایی منتشر شد که در عرض مدت کوتاهی میلیون ها بیننده در شبکه های اجتماعی داشت.

Sprit یا «روح» یکی از قطعات موسیقی فیلم شیرشاه محصول شرکت دیزنی است که اکران جهانی آن از ۱۹ ژوئیه آغاز شد. موسیقی فیلم را «هانس زیمر» با همکاری تعدادی از چهره های نامدار موسیقی جهان ساخته است، بیانسه علاوه بر خوانندگی، از صدا پیشه های فیلم نیز هست.

او از آهنگ اسپریت در آلبوم جدیدش نیز استفاده کرده است، مجموعه ای به نام
The Gift یا «هدیه» که با الهام از فیلم شیرشاه و با همراهی ستاره های بزرگی چون جی زی، چایلدیش گامبینو، فارل ویلیامز، کندریک لامار و تیرا واک ضبط شده است.

بیانسه آلبوم هدیه را نوعی سینمای شنیداری توصیف کرده است، مجموعه ای با قابلیت داستان گویی موسیقیایی که امکان تصویرسازی ذهنی برای شنونده ایجاد می کند.

این آلبوم ۲۹ آهنگ دارد و ترکیبی از ژانرهای آر اند بی، پاپ، هیپ هاپ و بیت های آفریقایی است. بیانسه بعنوان تولید کننده این مجموعه، از هنرمندان سرشناس آفریقایی نیز بهره گرفته است تا «هدیه» نزدیکی بیشتری با فرهنگ و ریشه های قاره سیاه داشته باشد.

این هنرمند آمریکایی صحنه های اصلی موزیک ویدئوی «اسپریت» را در بیابان های مشهور «گرند کنیون» در ایالت آریزونا فیلمبرداری کرده است، او برای استفاده از این نواحی زیبا مجبور به کسب مجوزهای لازم از سرخ پوستان محلی شد چرا که این مناطق متعلق به قبلیه «هاواسوپای» است.

در تدوین موزیک ویدئوی اسپریت از تصاویر مختلف فیلم پادشاه شیر استفاده شده است.

ترانه این آهنگ توسط یک ترانه نویس و تهیه کننده ایرانی-سوئدی «ایلیا سلمان زاده» و «لابی رانت» هنرمند بریتانیایی بصورت مشترک سروده شده است.

آلبوم هدیه از طریق شرکت هنری بیانسه «پارکوود» و توسط کمپانی صفحه پرکنی کلمبیا در سراسر جهان توزیع شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتقاد فعالان حقوق بشر از جنت جکسون و دیگر هنرمندانی که در عربستان روی صحنه رفتند

جنت جکسون در جشنواره موسیقی جده روی صحنه رفت

جنت جکسون، کریس براون، فیفتی سنت و لیام پین از جمله خواننده هایی هستند که در جشنواره موسیقی جده روی صحنه رفتند؛ اقدامی که با انتقاد فعالان حقوق بشر روبرو شد.

سازمان های مدافع حقوق بشر مدتهاست تلاش می کنند ستاره های بین المللی را راضی کنند تا در کشوری که حقوق زنان و اقلیت ها را زیر پا می گذارد اجرا نکنند.

​چندی پیش، نیکی میناژ رپر مشهور اعلام کرد که در حمایت از حقوق زنان، جامعه دگرباشان جنسی و دفاع از آزادی بیان در این جشنواره شرکت نخواهد کرد.

این تصمیم خانم میناژ پس از آن گرفته شد که بنیاد حقوق بشر در نامه ای پنج صفحه ای به او، نبود آزادی بیان و نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را با جزئیات شرح داد.

این بنیاد، حالا نیز بیانیه ای خطاب به ستاره هایی که در جشنواره موسیقی جده حضور داشتند منتشر کرده است.

در این بیانیه به موارد مختلفی از نقض آزادی بیان اشاره شده و هدف از برپایی این کنسرتها نیز تلاشی برای پرت کردن حواس ها از مسائل مهم عنوان شده است.

از دیگر چهره هایی که در این جشنواره اجرا کردند می توان به «ماریا کری»، «دیوید گوئه تا» و گروه «بلک آید پیز» اشاره کرد. گروه محبوب و مشهور کره ای «بی تی اس» نیز اعلام کرده است که در ماه اکتبر یک کنسرت بزرگ در ریاض روی صحنه خواهد برد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس نیجریه می‌گوید چهار شهروند ترکیه در غرب این کشور ربوده شده‌اند

ارشیو

پلیس نیجریه روز یکشنبه ۳۰ تیر اعلام کرد چهار شهروند ترکیه در غرب این کشور ربوده شده و عملیات پلیس برای نجات آنها ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی ایالت کوارا گفت این چهار نفر اواخر شب گذشته در روستای گباله در منطقه دولتی ادو ربوده شدند.

وزارت خارجه ترکیه می‌گوید اطلاعات بیشتری در اختیار ندارد. روز سه‌شنبه نیز ۱۰ ملوان ترک در سواحل نیجریه به گروگان گرفته شده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شورای عالی امنیت ملی از یک نماینده به دلیل طرح موضوع مذاکره با آمریکا شکایت کرد

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس که به دلیل اظهاراتی درباره مذاکره با آمریکا با شکایت شورای عالی امنیت ملی روبرو شده است گفت که از این شکایت متعجب شده است.

نماینده اسلام آباد غرب که تا چندی پیش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بود، یکشنبه ۳۰ تیر به خبرگزاری خبرآنلاین گفت که شورای عالی امنیت ملی با این استدلال که او در سخنانی گفته است جمهوری اسلامی با آمریکا مذاکره کند، از او به هیئت نظارت بر نمایندگان شکایت کرده است.

این نماینده مجلس گفت که او به دلیل حملات رخ داده در خلیج فارس به نفتکش ها، موضوع مدیریت تنش با آمریکا را مطرح کرده بود و از این رو، از شکایت شورای عالی امنیت ملی تعجب کرده است.

در حالیکه پرزیدنت ترامپ اعلام کرد آماده مذاکره بدون پیش شرط با مقام‌های جمهوری اسلامی است، آیت الله خامنه‌ای مذاکره با آمریکا را «سم» توصیف کرد و آن را رد کرد.

تنش بین ایالات متحده و آمریکا در پی حملات به چند نفتکش و اعزام ناوهای جنگی آمریکا به خلیج فارس، بالا گرفت. دولت پرزیدنت ترامپ جمهوری اسلامی را مسئول حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان می‌داند. با این حال، مایک پمپئو اعلام کرده است که اگر ایران تصمیم بگیرد مانند یک کشور عادی رفتار کند آمریکا آماده گفت‌وگو است​.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: تحریم‌ها جمهوری اسلامی را به دردسر انداخته و باید تصمیمات دشواری بگیرد

وزیر خارجه ایالات متحده که همزمان با بیست و پنجمین سالگرد حمله تروریستی به مرکز یهودیان آرژانتین به این کشور آمریکای لاتین سفر کرده است، در آخرین روز از اقامت خود در مصاحبه با یک نشریه آمریکایی گفت که تحریم‌های آمریکا جمهوری اسلامی را به دردسر بزرگی انداخته است و اکنون باید تصمیمات بسیار دشواری بگیرد.

مایک پمپئو در مصاحبه با واشنگتن اگزمینر که متن آن شنبه شب در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به پرسشی درباره نقش ایران در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان آرژانتین گفت، این به همه ما یادآوری می‌کند تهدیدی که امروز از ناحیه ایران درباره آن صحبت می‌کنیم از مدت‌ها قبل وجود داشته است.

آقای پمپئو با اشاره به حمله تروریستی مرگبار ۲۵ سال پیش در مرکز آمیا در بوئنوس آیرس تاکید کرد که ما در مورد چهل سال ترور حرف می‌زنیم و گفت، این موضوع کار مهمی که پیش روی همه ما هست و اهمیت مهار و به عقب راندن ظرفیت‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت در سراسر دنیا را به ما گوشزد می‌کند.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از اظهارات خود گفت، این رفتار و اینگونه فعالیت‌ها تا حدی به ماهیت مذهبی حکومت و ساختار انقلابی رژیم ایران بر می‌گردد که می‌گوید ایرادی ندارد در خارج از مرزهایش دست به ترور بزند، ایرادی ندارد که بروند و مردم بی‌گناه را کشته یا به آنها آسیب برسانند.

مایک پمپئو تاکید کرد که ما در ایالات متحده نیز از این تهدیدها در امان نیستیم و گفت، سربازان ما – چه در نیروی دریایی، چه هوایی و چه در نیروی زمینی – که در سراسر جهان حضور دارند، با این تهدیدهای رژیم جمهوری اسلامی ایران روبرو بوده و با هوشیاری تمام تلاش می‌کنند که آن را مهار کرده و به عقب برانند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه مقابله واشنگتن با این فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات کننده ایران گفت، ایالات متحده تصمیم گرفته است که سعی کند آنها را متقاعد کند که نمی‌توانید سلاح‌های هسته‌ای داشته باشید، نمی‌توانید موشک‌های بالیستیک که جهان و اسرائیل را تهدید می‌‌کند داشته باشید.

وی در ادامه اضافه کرد، در همین راستا از ابزارهایی هم استفاده کرده‌ایم که مهم‌ترین آنها تحریم‌هایی است که علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده‌ایم؛ تحریم‌هایی که ایران را دچار مشکلات بزرگی کرده و رهبران رژیم ایران را به دردسر بزرگی انداخته است، چرا که اکنون باید تصمیمات بسیار دشواری بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بریتانیا به سازمان ملل: نفتکش توقیف شده توسط ایران در دریای عمان حرکت می‌کرد

شورای امنیت - آرشیو

بریتانیا در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است نیروهای ایرانی زمانی برای توقیف نفتکش با پرچم بریتانیا به آن نزدیک شدند که در آب‌های دریای عمان در حال حرکت بود.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۹ تیر گزارش داد، دولت بریتانیا در این نامه که امروز ارسال شده می‌گوید این اقدام ایران مصداق «دخالت غیرقانونی» در دریانوردی در آب‌های بین المللی است.

نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل در این نامه تاکید کرد نفتکش مذکور از حق قانونی برای عبور از تنگه بین‌المللی استفاده کرده است؛ حقی که طبق قوانین بین‌الملل به آن اعطا شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار نفر از نیروهای سپاه پاسداران در درگیری با افراد مسلح در سراون کشته و زخمی شدند

عکس از آرشیو

دو نفر از نیروهای سپاه پاسداران در پی درگیری با افراد مسلح در منطقه مرزی سراوان در سیستان و بلوچستان کشته شدند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند در این درگیری که بامداد یکشنبه ۳۰ تیر در منطقه کشتگان سراوان رخ داد، علاوه بر دو کشته، دو نفر نیز زخمی شدند.

به نوشته ایسنا، پاسدار تکاور سیدمحسن نقیبی و بسیجی بومی عبدالخالق درازهی در درگیری در مرز پاکستان جان باختند و پاسداران محمد ثوری و شمس‌الدین بوداق نیز زخمی شدند.

منطقه مرزی سراوان بارها محل درگیری نیروهای سپاه پاسداران و مرزبانی ایران با افراد مسلح بوده است.

جمهوری اسلامی ایران پاکستان را متهم می‌کند که از پناه گرفتن افراد مسلح در خاک خود جلوگیری نمی‌کند، پاکستان نیز در پی رخ دادن حملات مشابه به نیروهای نظامی خود ایران را متهم به کوتاهی در برخورد با گروه های مسلح کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توئیتر برخی حساب‌های مربوط به رسانه‌های جمهوری اسلامی را به خاطر آزار و اذیت بهائیان مسدود کرد

حساب کاربری برخی از رسانه‌های حکومت ایران همچون خبرگزاری ایرنا، باشگاه خبرنگاران جوان صدا وسیما و خبرگزاری مهر همچنین برخی چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی از سوی توئیتر غیر فعال شده است.

گزارش‌ها حاکی است که توئیتر حساب کاربری «ریحانه» وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی و حساب کاربری «مهر دیپلماسی» خبرگزاری مهر، به همراه حساب کاربری خبرگزاری ایرنا، روزنامه جام‌جم و باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیما همچنین چهره هایی چون «علی اکبر رائفی» پور از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری فرانسه دلیل این اقدام توئیتر را ارسال پیام‌هایی برای آزار بهائیان از سوی این کاربران اعلام کرده است. همچنین، بی بی سی گزارش داد که یک منبع مطلع در توییتر گفته است که حساب های کاربری یاد شده به علت «آزار و اذیت هماهنگ شده و هدفمند اعضای جامعه بهائیان ایران» به حالت تعلیق درآمده است. این منبع در این باره جزئیاتی ارائه نکرد.

توئیتر در خرداد امسال نیز حدود چهار هزار و ۸۰۰ حساب کاربری مرتبط با ایران که مشغول سوءاطلاع‌رسانی و پیشبرد اهداف دولت ایران بوده‌اند را مسدود کرد. اما این نخستین بار است که به خاطر آزار و اذیت بهائیان این شرکت اقدام به بستن این حساب‌ها کرده است.

بهائیان در ایران مورد آزار و اذیت دستگاه حکومت قرار دارند. نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز اخیرا گفته است که در ایران نه تنها اقلیت‌های مذهبی، که هرکس از آن‌ها حمایت کند، مورد آزار و تعقیب قرار می‌گیرد.

همچنین جمهوری اسلامی اپلیکیشن های مختلف از جمله توئیتر را در داخل ایران فیلتر کرده است و مردم مجبورند با فیلترشکن به این اپلیکیشن ها دسترسی پیدا کنند. با این حال شخصیت‌های وابسته به حکومت و رسانه های رسمی که خود عامل و یا رسانه حکومتی هستند که فیلترینگ این شبکه‌ها را انجام داده اما خود حساب کاربری در توئیتر و دیگر اپلیکیشن ها دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهشگر دانشگاه هاوایی: رفتار و خلق و خوی انسان مسری است

شادی و غم نزدیکان و اطرافیان‌مان مثل ویروس می تواند به ما سرایت کند. پس سعی کنید اطراف مثبت و شاد را دور خود جمع کنید و از افردا منفی و سمی دوری کنید.

خیلی عادی است که در یک خانواده و یا در یک جمع دوست، خلق و خوی یک فرد - چه مثبت و چه منفی - روی بقیه افراد تأثیر بگذارد. ولی چرا انسان اینقدر زود تحت تأثیر قرار می گیرد؟

«ایلین هتفیلد» پژوهشگر روانشناسی از دانشگاه هاوایی می گوید: «وقتی ما مردم را تماشا می کنیم، به دلایلی، مغزمان طوری طراحی شده که می خواهد در خیلی موارد با آنها همگام شود که واقعاً شگفت انگیز است. و این کار را به قدری سریع انجام می دهد که امکان ندارد از آن آگاه باشیم – همه از طریق دستگاه عصبی مغز کنترل می شود.»

برخی از این همگامی ها با اطرافیان‌مان ممکن است آشکارتر باشد – مثل ژست، فرم و حرکات بدن، و نحوه صحبت کردن. ولی برخی دیگر خیلی آشکار نیستند. برای مثال وقتی با دوستانمان صحبت می کنیم، ممکن است به مرور زمان پلک زدن و نفس کشیدن‌تان نیز همزمان می شود. اگر طرف مقابل لکنت زبان دارد و یا ماهیچه صورتش و لب هایش حرکات جزئی دارد، شما نیز ناخودآگاه آنها را تقلید می کنید. حتی در یک جلسه سر کار، افرادی که دور یک میز نشسته اند بعد از مدتی نفس کشیدن‌شان همزمان و همگام می شود.

خانم هتفیلد می گوید: «این بخشی از ساختار عصبی مغز ما است. و به بخش بنیادی مغز ما مربوط می شود. حیوانات نیز این کار را می کنند. حتی پرنده های کوچک رفتار یکدیگر را تقلید می کنند. خود به خود پیش می آید. مثل نفس کشیدن ناخودآگاه است.»

ولی تنها رفتار یکدیگر نیست که ما تقلید می کنیم، بلکه خلق و خوی دیگران نیز روی ما تأثیر می گذارد. برای مثال در یک مطالعه بر روی خستگی، وقتی یک فرد حتی اگر خسته نباشد ولی در مقابل کسی قرار بگیرد که ظاهری خسته دارد و مرتب خمیازه می کشد، احساس خستگی کرده و شروع به خمیازه کشیدن می کند. حالات روحی مثل شادی و افسردگی نیز همینطور است.

ما چه آگاه باشیم چه نباشیم با یکدیگر ارتباط نزدیکی داریم، و احساسات و افکار اطرافیان‌مان مثل ویروس به ما سرایت می کند.

پس اگر این‌ بار در مقابل فرد و یا جمعی قرار گرفتید که امواج منفی می فرستد و موجب افسردگی شما می شود، بهترین راه این است که خود را از آن فضا بیرون بکشید و در عوض با افرادی معاشرت کنید که مثبت هستند و موجب بهتر شدن خلق و خوی شما می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پوشک‌های هوشمند به والدین خبر می‌دهند چه زمانی باید تعویض شوند

شرکت پوشک «پمپرز» پوشک هوشمندی به نام «لومی» را پاییز امسال راهی بازار می کند.

در واقع دستگاهی که به پوشک وصل می شود، به اینترنت وصل است و فعالیتهای نوزاد را ضبط و بررسی می کند و به تلفن هوشمند می فرستد.

آماری که به تلفن والدین مخابره می شود نشان می دهد نوزاد چند ساعت خوابیده، و چه زمانی پوشکش خیس شده و نیاز دارد عوض شود.

خود پوشک را می توان دور انداخت و دستگاه را به پوشک تمیز وصل کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ٰژاپن و کره جنوبی می‌رود

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که شنبه ۲۹ تیرماه سفر خود به شرق آسیا را آغاز کرده است بناست به ژاپن و کره جنوبی برود.

خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر نوشت که یک سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده در توئیتر گفت که بولتون بناست «به گفت‌وگو با دوستان و متحدان مهم خود ادامه دهد.»

توکیو و سئول درگیر نزاعی تجاری هستند. تنش های دیپلماتیک این دو کشور اخیرا با سخت‌گیری‌های ژاپن بر سر صادرات برخی کالاها به کره جنوبی تشدید شده است.

پیش از این پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که آماده است کمک کند تا تنش میان دو متحد بزرگ ایالات متحده در آسیا کاهش یابد.

بنابر این گزارش قرار است جان بولتون روزهای ۲۳ و ۲۴ ژوئیه از کره جنوبی بازدید کند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که مشاور امنیت ملی کره جنوبی و جان بولتون قرار است درباره روند صلح در شبه جزیره کره و تقویت اتحاد بین سئول و واشنگتن گفت‌وگو کنند.

رویترز گزارش داد که جان بولتون در این سفر به دنبال جلب حمایت از طرح آمریکا برای افزایش نظارت و بالا بردن امنیت در مسیر حمل و نقل در آب‌های بین المللی است.

پیشتر ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام اخیرا اعلام کرده بود «در حال حاضر ما در حال گفت‌وگو با جامعه جهانی برای آزادی کشتیرانی در خاورمیانه، از جمله گذر از تنگه هرمز و باب‌المندب، هستیم.»

همچنین یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به خبرگزاری رویترز گفته بود که هدف ایالات متحده از پیشنهاد جدیدش درباره امنیت دریایی، ایجاد یک ائتلاف نظامی علیه ایران نیست.

اخیرا تنش میان ایران و ایالات متحده همچنین کشورهای غربی در منطقه بالا گرفته و جمهوری اسلامی در جدیدترین اقدام خود نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معترضان به لایحه استرداد متهمان به چین بار دیگر به خیابان‌های هنگ‌کنگ آمدند

در حالی که رئیس اجرایی هنگ کنگ می گوید لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است،‌اما بار دیگر معترضان به این لایحه به خیابان‌های این دولت‌شهر آمدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ده‌ها هزار نفر از معترضان در هنگ‌کنگ روز یکشنبه ۳۰ تیرماه بار دیگر در این دولت‌شهر علیه لایحه استرداد متهمان به چین تظاهرات برپا کردند.

در دو ماه گذشته نزدیک به دو میلیون نفر در راهپیمایی های اعتراضی به این لایحه شرکت کرده‌اند. اعتراضاتی که به خشونت نیز کشیده شد.

پس از این اعتراض‌ها کری لام، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، در جریان یک نشست خبری گفته بود لایحه استرداد متهمان به چین «مرده» است.اما مخالفان این لایحه می‌گویند، هیچ کاری جز ملغی شدن کامل آن جواب نمی‌دهد.

این اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ در روز اول ژوئیه و همزمان با بیست و دومین سالگرد واگذاری هنگ کنگ از سوی بریتانیا به چین هم ادامه پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ناتو توقیف نفتکش بریتانیایی از سوی ایران را محکوم کرد

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط ایران را محکوم کرد و خواهان آزادی فوری این نفتکش و خدمه آن شد.

ناتو در بیانیه‌ای که روز شنبه ۲۰ تیرماه منتشر شده است، با محکوم کردن اقدام جمهوری اسلامی مبنی بر توقیف نفتکش بریتانیا، اقدام جمهوری اسلامی را «یک چالش در حوزه آزادی‌های ناوبری بین المللی» دانست و از ایران خواست که هر چه سریعتر این نفتکش و خدمه آن را آزاد کند.

ناتو در این بیانیه از تلاش‌های بریتانیا برای پیدا کردن راه حل دیپلماسی نیز حمایت کرده و تاکید کرده است که همچنان همه متحدان ناتو با فعالیت‌های «بی‌ثبات‌ کننده» ایران مواجه هستند.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه گفته بود که بریتانیا به دنبال راه حل نظامی نیست و موضوع را از راه‌های دیپلماتیک دنبال خواهد کرد.

همچنین پرزیدنت ترامپ اعلام کرده که از موضوع این دو کشتی مطلع است و با متحد بریتانیایی خود در این زمینه همکاری خواهد کرد. کشورههای فرانسه و آلمان و برخی از کشورهای عربی از جمله عمان و بحرین نیز توقیف نفتکش بریتانیا از سوی ایران را محکوم کرده‌اند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی به نام «استنا ایمپرو» خبر داد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیام‌های مقام‌های ایالات متحده در پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر کره ماه؛ پرزیدنت ترامپ ویدئویی از آرمسترانگ منتشر کرد

رئیس جمهور ایالات متحده به مناسبت پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر کره ماه ویدئویی از آرمسترانگ فضانورد آمریکایی منتشر کرده است.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۹ تیرماه در گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر کره ماه ویدئویی از آرمسترانگ و آلدرین فضانوردان آمریکایی هنگام قدم گذاشتن بر ماه منتشر کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در مراسم یابود پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر کره ماه که در مرکز فضایی کندی در فلوریدا برگزار شد، گفت که «آپولو ۱۱ تنها رخداد سده بیستم است که احتمالا در سده سی‌ام همچنان در یادهای بسیاری باقی خواهد ماند.»

همچنین صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا با انتشار پستی فرود آرمسترانگ بر کره ماه را یادآور شد و نوشت که «۵۰ سال پیش نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، دو فضانورد آمریکایی، در مأموریت «آپولو ۱۱» پا روی کره ماه گذاشتند.

آرمسترانگ هنگامی که قدم بر ماه گذاشت گفت: «گامی کوچک برای یک انسان و گامی بزرگ برای بشریت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همزمان با تداوم سرکوب مخالفان در ونزوئلا، وزیر امور خارجه ایران با نیکلاس مادورو دیدار کرد

همزمان با تداوم سرکوب مخالفان در ونزوئلا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با نیکلاس مادورو، رئیس دولت آن کشور دیدار کرد.

دیدار محمد جواد ظریف بنا به گزارش خبرگزاری ایرنا بعد از ظهر شنبه ۲۹ تیر به وقت محلی در کاراکاس برگزار شد و دو طرف در مورد مسائل دو جانبه گفت و گو کردند.

ظریف که برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه عضو جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کرد، با معاون رئیس جمهوری این کشور نیز دیدار کرد.

سفر ظریف با واکنش وزیر خارجه آمریکا مواجه شد و روز جمعه مایک پمپئو در رابطه با دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر، به سفر وزیر خارجه ایران به ونزوئلا اشاره کرد و گفت که ونزوئلا نیز یک مثال دیگر از اقدامات خرابکارانه جمهوری اسلامی در دیگر کشورها است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز در واکنش به سفر ظریف آن را تلاش وزیر خارجه ایران برای تقویت دیکتاتور ونزوئلا دانست.

این دیدارهای وزیر خارجه ایران در حالی است که کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد دو هفته پیش در گزارشی دولت نیکلاس مادورو را متهم کرد که مخالفان خود را شکنجه کرده و به طور «مخفیانه» به قتل می‌رساند.

آمریکا و بیش از ۵۰ کشور جهان خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا و رئیس پارلمان این کشور را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت شناخته اند. کشورهای کوبا، روسیه، چین و ایران از حامیان نیکلاس مادورو محسوب می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG