لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

دادستان کل ایران وزیر ارتباطات را تهدید کرد اگر فضای مجازی را محدودتر نکند، وارد عمل خواهد شد


دادستان کل ایران با «جهنمی» خواندن فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، وزیر ارتباطات را تهدید کرده است اگر اقدامی در راستای اعمال محدودیت انجام ندهد، وارد عمل خواهد شد.

محمد جعفر منتظری، که شنبه ۱۴ اردیبهشت در جلسه معارفه دادستان جدید تهران سخن می گفت، افزود: «اگر اصلاحات بر فضای مجازی در ایران انجام نشود، بیشتر از این نمی‌توانیم تحمل کنیم و برخورد خواهیم کرد.»

در ادامه اختلاف نهادهای حکومتی و دولتی در ایران بر سر نوع کنترل شبکه های اجتماعی محمد جعفر منتظری ضمن انتقاد از نحوه مدیریت فضای مجازی در ایران بار دیگر محمد جواد آذری جهرمی را تهدید کرد اگر اقدامی برای اصلاح فضای مجازی نکند دادستانی وارد عمل خواهد شد

محمد جعفری منتظری که از منتقدان سرسخت نوع مدیریت فضای مجازی است، بارها حتی از نوع ارائه خدمات اینترنتی درایران هم ابراز نگرانی کرده است.

اما دادستان کل این بار و خطاب به وزیر ارتباطات تند و تهدید آمیز گفت برخورد خواهد کرد.

در ادامه انتقادات، دادستان کل همچنین وزیر ارتباطات را به مناظره با کارشناسی که او معرفی کرده و دعوت کرد تا پاسخگوی به گفته او ناکارآمدی‌های مدیریت فضای مجازی در ایران باشد.

دادستان کل ایران انتقاداتی را هم متوجه وزیر ارتباطات کرد و از او پرسید که چرا هنوز شبکه‌های داخلی با تلگرام و اینستاگرام جایگزین نشده است.

بر اساس گفته‌های پیشین وزیر ارتباطات، بسیاری از کاربران ایرانی اعتمادی به شبکه های داخلی ندارند و آن را وسیله‌ای برای کسب اطلاعات کاربران توسط نهادهای امنیتی درایران می‌دانند.

با این حال مدتی است که شخصیت‌ها و جریانات موسوم به اصولگرا در ایران بر فشارهای خود مبنی بر اعمال محدودیت بر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی افزوده‌اند. این موضوع پس از اعتراضات گسترده مردم از دیماه سال ۹۶ شدت گرفت.

نهادهای حقوق بشر از سانسور و فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی در ایران ابراز نگرانی کرده و آن را مصداق بارز جلوگیری از گردش اطلاعات آزاد در ایران معنا کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز چند ماه پیش در رشته توئیت‌هایی به رفتار جمهوری اسلامی در سرکوب رسانه‌ها و محدود کردن اینترنت در ایران اشاره کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG