لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

شهردار پاریس به «نسرین ستوده» شهروندی افتخاری اعطا کرد


هفته پیش عکس بزرگ نسرین ستوده وکیل زندانی بر روی ساختمان کانون وکلای فرانسه در پاریس قرار گرفته بود.
هفته پیش عکس بزرگ نسرین ستوده وکیل زندانی بر روی ساختمان کانون وکلای فرانسه در پاریس قرار گرفته بود.

شهردار پاریس با صدور بیانیه ای از اعطای شهروندی افتخاری پاریس به نسرین ستوده وکیل دادگستری زندانی در ایران، به علت نقش اش در دفاع از حقوق بشر در ایران خبر داد.

شهردار پاریس دوشنبه ۱۲ فروردین در بیانیه خود با بیان اینکه استقامت نسرین ستوده در دفاع از آزادی های اساسی و حقوق زنان برای همه الهام بخش است، اعطای شهروندی افتخاری به خانم ستوده را دفاع از فعالیت های او و پیامی برای آزادی او از زندان ذکر کرد.

در بیانیه دفتر شهردار پاریس هم چنین به اعطای جایزه ساخاروف به خانم ستوده اشاره شده است. پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۲ این جایزه معتبر را بخاطر فعالیت های بشر دوستانه به نسرین ستوده اعطا کرد.

دولت فرانسه به تازگی به احکام سنگین زندان برای نسرین ستوده اعتراض کرده و جمهوری اسلامی ایران را به احترام به تعهدات بین المللی اش در این زمینه، به ویژه احترام به پیمان بین المللی حقوق شهروندی و سیاسی فرا خوانده بود.

در روزهای گذشته همچنین کانون وکلای فرانسه عکس بزرگی از نسرین ستوده را بر روی ساختمان خود در پاریس قرار داده است.

«کریستیان فرال شول» رئیس کانون وکلای فرانسه در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا درباره این اقدام گفت: «همه وکلای فرانسوی در کنار نسرین ستوده می ایستند. این وکیل ایرانی به غیرقابل‌قبول‌ترین مجازاتها در قرن ۲۱ محکوم شده، آن‌هم فقط به این دلیل که وکیل است.»

نسرین ستوده در سالهای اخیر بارها زندانی شد. در حالیکه او هنوز زندانی است، در حکم جدیدی به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

وزارت خارجه آمریکا، جامعه جهانی و فعالان مدنی حکم خانم ستوده را محکوم کردند.

ن​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG