لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

بیش از یکصد فعال سیاسی و مدنی انتصاب رئیسی را نمک پاشیدن بر زخم خانواده‌های قربانیان اعدام های ۶۷ دانستند


بیش از یکصد فعال سیاسی و مدنی در نامه‌ای با اشاره نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های گسترده سال ۶۷، انتصاب او به سمت ریاست قوه قضائیه را پاداش رهبر جمهوری اسلامی به جنایت کاران دانستند.

در این نامه که یکشنبه ۱۹ اسفند منتشر شد آمده است که «ابراهیم رئیسی از سوی خانواده‌های هزاران قربانی تابستان سیاه ۶۷ به عنوان قاتل عزیزانشان متهم است» و اضافه شده است: «انتصاب کسی که باید در کرسی اتهام بنشیند... به ریاست قوه قضائیه جز سرکشی در برابر افکار عمومی، نمک پاشیدن بر زخم خانواده های قربانیان است.»

امضا کنندگان نامه همچنین این انتصاب را نمونه بارز دیگری از «بی‌اعتنایی و لجبازی رهبر حکومت نسبت به افکار عمومی داخلی و بین‌المللی و ترجیح آمال و امیال اقلیت حاکم بر منافع ملی کشور» دانستند.

حسن یوسفی اشکوری، فرخ نگهدار، علی افشاری، علی کشتگر، احمد علوی، رضا علیجانی، کاظم علمداری، پیمان عارف، بهروز بیات، نیره توحیدی، مهدی خانبابا تهرانی از جمله امضا کنندگان نامه هستند.

انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه واکنش های بسیاری داشت از جمله معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده انتصاب او را «یک رسوایی» توصیف کرد. سازمان دیدبان حقوق بشر هم آن را بازتاب دهنده «وضعیت رو به افول حقوق بشر در ایران» دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG